J. Śniadek: Ograniczenie handlu w niedziele – możliwe od 1 stycznia 2018 r. pod pewnymi warunkami

Realne jest ograniczenie handlu w niedziele od 1 stycznia 2018 r., ale muszą być spełnione pewne warunki – podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości Janusz Śniadek.

Polityk, ocenił, że na podstawie przygotowanego projektu i poprawek rządu w ciągu miesiąca można przygotować i procedować pomysł ograniczenia handlu w niedziele.

Poseł Janusz Śniadek po przerwie wakacyjnej może zostać nowym przewodniczącym podkomisji ds. handlu, która będzie się zajmować projektem.

W tej ważnej sprawie potrzebna jest współpraca i duża mądrość polityczna – podkreślił poseł Janusz Śniadek. Jak dodał, chodzi o to, by nie powtórzyć tego, co stało się na Węgrzech, gdzie najpierw wprowadzono całkowite ograniczenie, a potem z tego zrezygnowano.

– Gdyby to ruszyło teraz, we wrześniu, jestem przekonany, że w ciągu dwóch-trzech posiedzeń sejmowych można zamknąć to procedowanie, przebyć ten dalszy proces legislacyjny i przy niedużym vacatio legis (bo nie widzę specjalnych powodów do długiego okresu wchodzenia w życie tej ustawy) ten 1 stycznia 2018 roku byłby ciągle realny. Musi być jednak decyzja polityczna PiS-u. W tej chwili mamy sytuację taką, że każda bez wyjątku sprawa jest wykorzystywana jako pole konfrontacji totalnej i totalitarnej opozycji z PiS. Również i ta sprawa z pewnością taką się stanie. Jest pytanie, na ilu frontach równocześnie można rozpoczynać batalię – powiedział Janusz Śniadek.

 „Solidarność” stoi na stanowisku , że wolne mają być wszystkie niedziele.

W projekcie ustawy ograniczającej handel w niedziele znalazły się liczne wyjątki. Czynne w tym dniu będą mogły być m.in. stacje benzynowe, piekarnie, sklepy usytuowane na dworcach kolejowych i lotniskach czy kioski z prasą.

Handlować będą mogli również właściciele małych, osiedlowych sklepów. Projekt zakłada też ustanowienie siedmiu tzw. niedziel handlowych w ciągu roku. Sklepy mają być czynne m.in. w niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz Wielkanoc.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl