fot. twitter.com

KE złożyła apelację od orzecznictwa unijnego sądu ws. podatku detalicznego w Polsce

Komisja Europejska złożyła apelację do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej od orzeczenia Sądu UE w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej w Polsce. Sędziowie w Luksemburgu orzekli wcześniej, że KE popełniła błąd, uznając ten podatek za niedozwoloną pomoc publiczną.

Daninę miały płacić największe placówki. Rząd chciał w ten sposób ratować rodzimy handel. Polska musiała jednak zawiesić pobór podatku.

Dziś Bruksela nie może pogodzić się z przegraną.  To zaskakujące, że KE nie rozumie argumentów strony polskiej – powiedział europoseł Zdzisław Krasnodębski. Polityk ma nadzieję, że Trybunał podtrzyma wyrok unijnego sądu.

– Jest to oczywiście trochę dziwne, że Komisja występuje w takiej sprawi, że nie dostrzegła problemu i racji po stronie polskiego rządu. Zachowuje się jak ktoś, kto przegrywa proces i liczy jeszcze na apelację. Mam nadzieję, że wyrok, który został wydany zostanie potwierdzony – zaznaczył polityk.

W rządzie trwają obecnie prace nad wprowadzeniem na nowo tzw. podatku od hipermarketów.  Resort finansów uwzględnił tę daninę w planach budżetowych.

Odwołanie Komisji Europejskiej nie ma w tej sprawie znaczenia, bo nie ma ono skutku zawieszającego dla spornej ustawy.

RIRM

drukuj