W stołecznych sądach 13 protestów w związku z referendum

Po referendum ws. odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz do sądów wpłynęło 13 protestów; jeden z nich został pozostawiony bez rozpoznania – poinformowano w stołecznych sądach. We wtorek minął termin składania protestów.

Jak poinformował Maciej Gieros z sekcji prasowej Sądu Okręgowego w Warszawie, do wydziałów cywilnych tego sądu wpłynęło 12 protestów, termin rozpoznania jednego z nich wyznaczono na poniedziałek. Z kolei do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga wpłynął jeden protest.

„Sąd rozpatrzył go we wtorek i z przyczyn formalnych pozostawił bez rozpoznania” – powiedział rzecznik prasowy tego sądu sędzia Marcin Łochowski. Każdy mieszkaniec uprawniony do wzięcia udziału w referendum mógł w ciągu siedmiu dni od publikacji wyników wnieść protest, jeżeli uznał, że dopuszczono się naruszenia przepisów, a naruszenie to mogło wywrzeć istotny wpływ na wynik.

Sąd okręgowy rozpatruje protest w ciągu 14 dni od dnia jego zgłoszenia. Na początku ubiegłego tygodnia miejska komisja ds. referendum podała oficjalne wyniki głosowania. Referendum było nieważne z powodu zbyt niskiej frekwencji, która wyniosła 25,66 proc.; prezydent Warszawy nie została odwołana. W głosowaniu udział wzięły 343 tys. 732 osoby.

Głosów nieważnych oddano 4 tys. 250, ważnych 339 tys. 482. Za odwołaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz zagłosowało 322 tys. 17 osób, przeciwko było 17 tys. 465 osób. Referendum byłoby ważne, gdyby wzięło w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy głosowali w wyborach prezydenta Warszawy w 2010 r. Wówczas do urn poszło 649 tys. 49 osób. Swój głos musiało więc oddać co najmniej 389 tys. 430 warszawiaków.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl