Fot. PAP

Przed południem związkowa pikieta i konferencja

Związkowcy z trzech największych central związkowych będą dziś pikietować przed Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog”, gdzie ma się odbyć kolejne posiedzenie Komisji Trójstronnej. Strona społeczna nie weźmie udziału w spotkaniu.

Pikieta ma się rozpocząć o godz. 11.30. Związki zapowiadają, że „w formie happeningu” zaprezentują przed budynkiem posiedzeń Komisji Trójstronnej „to, co rząd odpowiedział na związkowe postulaty zgłaszane podczas wrześniowych dni protestu”.

W tym samym czasie przed kancelarią premiera trzech związkowych liderów zorganizuje konferencję prasową.

Na konferencji prasowej liderzy central związkowych przedstawią, jak zostaliśmy potraktowani przez rząd oraz jakie otrzymaliśmy odpowiedzi na temat naszych postulatów od poszczególnych ministerstw. Generalnie wszystkie odpowiedzi są na nie. Sam przewodniczący oświadcza, że nie widzi najmniejszego sensu, żeby spotykać się na poziomie Komisji Trójstronnej, pomimo tego że minister Kosiniak-Kamysz zapowiada w programie, że będzie rozmowa o postulatach związkowych z dni protestu.  To nie ma najmniejszego sensu, ponieważ nawet liczni eksperci twierdzą, że obecna formuła Komisji Trójstronnej wyczerpała się – zwrócił uwagę Tadeusz Majchrowicz, wiceszef „Solidarności”.

Na konferencji prasowej związki mają poinformować, że czekają na dwustronne rozmowy z rządem.

Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do dwunastu miesięcy.

RIRM

drukuj