fot. PAP/Jakub Szymczuk/KPRP

Wizyta A. Dudy w Gruzji. Prezydent potwierdził, że Polska wesprze akcesję Gruzji do NATO i UE

Polska będzie wspierała Gruzję w drodze do NATO i Unii Europejskiej. Prezydent Andrzej Duda potwierdził to w trakcie spotkań z prezydentem, premierem i szefem parlamentu Gruzji. Tymczasem wspólne badania polskich i gruzińskich archeologów wskazują, że to wyjątkowe państwo leżące na pograniczu Europy i Azji ma znacznie dłuższą historię, niż wcześniej przypuszczano.

W drugim – ostatnim – dniu oficjalnej wizyty w Gruzji prezydent Andrzej Duda spotkał się z prezydentem kraju, premierem i marszałkiem parlamentu. Rano prezydenci obu krajów rozmawiali z polskimi archeologami o ich przełomowych odkryciach.

W pałacu prezydenckim Andrzeja Dudę powitała gruzińska prezydent Salome Zurabiszwili.  Po rozmowach w cztery oczy prezydenci obejrzeli wystawę polsko-gruzińskiej misji archeologicznej. Efekty prac w mieście Kutaisi wskazują na znacznie dłuższą historię Gruzji, niż wcześniej uznawano.

– System fortyfikacji, który znaleźliśmy w Kutaisi, wstępnie datowany na VIII-VII wiek przed naszą erą, jest datowany już na XIII-XII wiek przed naszą erą – wskazał archeolog Jacek Hamburg, kanclerz Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego im. prof. Stefana Krukowskiego w Gruzji.

Polscy archeolodzy prowadzą badania w Gruzji od 2018 roku. Do pracy wykorzystują nowoczesne technologie, m.in. badania radiowęglowe. Badania będą rozwijane – zapowiedział prof. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski, dyrektor Interdyscyplinarnego Centrum Badawczego im. prof. Stefana Krukowskiego.

– Przygotowujemy się do permanentnej obecności. Na ukończeniu jest stacja badawcza polsko-gruzińska właśnie w Kutaisi – oznajmił prof. Radosław Karasiewicz-Szczypiorski.

Archeologów wspiera Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Badania muszą objąć też inne dziedziny.

– Żeby tam przyjeżdżali też inni naukowcy, etnolodzy, historycy, znawcy muzykologii – osoby, które interesują się kulturą Zakaukazia, Gruzji – mówił ks. Zenon Hanas, prezes Fundacji Rozwoju UKSW.

Na znaczenie prac polsko-gruzińskich archeologów wskazał polski prezydent.

– Gruzja jest najprawdopodobniej najdłużej istniejącym państwem na świecie – powiedział Andrzej Duda.

Prezydenci obu krajów zadeklarowali wspólne starania o akces Gruzji do NATO i Unii Europejskiej.

– Liczymy na wsparcie naszych partnerów w drodze do Unii Europejskiej i do struktur NATO. Polska jest jednym z krajów, który popiera Gruzję w drodze do tych organizacji – oświadczyła Salome Zurabiszwili.

– Oczekujemy, że w państwach, które są związane z nami Partnerstwem Wschodnim – właśnie w Gruzji, na Ukrainie czy w Mołdawii – będą realizowane reformy, których zarówno UE, jak i NATO oczekują – podkreślił prezydent Polski.

Polska wesprze Gruzję w walce z koronawirusem. Prezydent potwierdził, że rząd w Warszawie podzieli się szczepionkami, gdy firmy zaczną nadrabiać opóźnienia w dostawach.

– Właśnie z tego zasobu będziemy mogli podzielić się z Gruzją, przekazać szczepionki na potrzeby szczepienia narodu gruzińskiego – zapowiedział Andrzej Duda.

Prezydent odwiedził gruziński parlament, gdzie spotkał z się premierem kraju oraz przewodniczącym parlamentu.

Edward Jasnosz, TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl