PAP/Marcin Bielecki

Prezydent zachęca do sprzątania lasów i sadzenia drzew

Prezydent Andrzej Duda zachęca, aby podczas spaceru w lesie zbierać śmieci, a także odbierać sadzonki z nadleśnictwa i sadzić drzewa.

W środę w Światowy Dzień Ziemi prezydent Andrzej Duda sadził drzewa w leśnictwie Bączki pod Garwolinem (woj. mazowieckie).

„Chcemy, żeby w Polsce tych terenów, które są zalesione, na których rosną lasy było jak najwięcej. Przede wszystkim, żeby te lasy służyły ochronie powietrza i naprawie klimatu” – mówił Andrzej Duda w filmiku opublikowanym w czwartek przez Kancelarię Prezydenta.

Prezydent wskazywał, że wszyscy przeżywamy teraz trudny czas w związku z epidemią koronawirusa. Przypominał, że do niedawna nie można było nawet wyjść do lasu, czy parku.

„Ale na szczęście teraz już to jest możliwe i chociaż cały czas zachęcamy do tego, żeby pozostać w domu, bo to ogranicza rozprzestrzenianie się epidemii, ale jeżeli będziecie państwo się wybierali do lasu, czy do parku – przede wszystkim do lasu – bardzo proszę, żeby zabrać ze sobą torbę – najlepiej papierową – i do tej torby pozbierać śmieci, które państwo gdzieś po drodze spotkacie, żeby tym samym wziąć udział w akcji SprzątaMy” – zachęcał Andrzej Duda.

Prezydent zachęcał też do udziału w akcji SadziMy.

„W zeszłym roku ponad 1000 osób brało z nami udział 26 kwietnia w akcji SadziMy w nadleśnictwie Rytel. W tym roku – jak widać – nie ma tych tysięcy uczestników, bo warunki i przepisy na to nie pozwalają” – mówił.

„Ale kiedy będziecie państwo szli do lasu, właśnie po to, żeby odetchnąć chwilę – zachęcam – gdyby gdzieś po drodze było nadleśnictwo, żeby zajrzeć, wziąć sadzonkę, gdzieś zasadzić na terenie, na którym można to zrobić, po to, żebyśmy w Polsce tych lasów mieli więcej” – apelował prezydent.

PAP

drukuj