Prezydent A. Duda uczcił pamięć Lecha i Marii Kaczyńskich oraz marszałka Piłsudskiego

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Krakowie odwiedził kryptę pod Wieżą Srebrnych Dzwonów w Katedrze na Wawelu i uczcił pamięć pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich oraz marszałka Józefa Piłsudskiego – poinformowała w niedzielę Kancelaria Prezydenta.

Prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką zginęli 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem w drodze do Katynia na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginęły także 94 inne osoby, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych oraz duchownych.

Uroczystości pogrzebowe prezydenckiej pary odbyły się w Krakowie 18 kwietnia 2010 r. Lech i Maria Kaczyńscy spoczęli w sarkofagu w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.

W krypcie, w której znajduje się sarkofag Lecha i Marii Kaczyńskich, znajduje się także tablica ku czci ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Na tablicy widnieją: łacińska sentencja „Corpora dormiunt, vigilant animae” (Ciała śpią, dusze czuwają), napis: „Pamięci ofiar katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.” oraz nazwiska ofiar katastrofy.

PAP/RIRM

drukuj