fot. PAP/Newscom

Postawa zachodnich polityków wobec wojny na Ukrainie. Prof. A. Zybertowicz: Mamy problem z Zachodem, który nie potrafił zapobiec wojnie

Prof. Andrzej Zybertowicz, doradca prezydenta RP ds. bezpieczeństwa, wskazał, że mamy problem z Zachodem, który nie potrafił zapobiec wojnie na Ukrainie. Zapewnił przy tym, że obecnie Polska mobilizuje do działania wpływowe ośrodki na Zachodzie.

Socjolog przemawiał w Toruniu podczas spotkania inaugurującego „Dysputy Kopernikańskie”. Są to rozmowy na ważne i aktualne tematy, m.in. z ludźmi polityki i nauki, organizowane przez stowarzyszenie Instytut Copernicanum.

W swoim wystąpieniu prof. Andrzej Zybertowicz szukał odpowiedzi na pytanie, dlaczego Zachód nie powstrzymał Władimira Putina przed agresją na Ukrainę?

– Zachód – będąc zbiorem państw o wiele bogatszych od Rosji, o wiele bardziej rozwiniętych technologicznie, posiadających liczne służby wywiadowcze, metody działania oraz rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną – mimo wcześniejszej wiedzy o tym, że agresja jest przygotowana, nie potrafił uruchomić instrumentów, żeby jej zapobiec. Przed agresją Zachód nie potrafił krocząco wprowadzać sankcji tak długo, dopóki Rosjanie nie wycofają swoich wojsk z granicy (…). Zachód, do którego również po części należymy, nie zrozumiał polskich ostrzeżeń, iż rosyjska polityka surowcowa jest elementem polityki przewagi imperialnej – wskazał prof. Andrzej Zybertowicz.

Prezydencki doradca wskazał przy tym, że polskie władze w obliczu napaści Rosji na Ukrainę robią to, co najważniejsze. Ocenił również, że europejscy politycy prowadzili błędną politykę wobec Rosji.

– Ci politycy uważali, że lepiej rozumieją geopolitykę. Mają swoją wizję francusko-niemieckiej polityki euroazjatyckiej i nie oglądając się na USA, będą budowali więzi z Rosją i Chinami, co pozwoli im na zachowanie potęgi swoich krajów. Jednak cała kalkulacja okazała się błędna – wyjaśnił doradca prezydenta RP ds. bezpieczeństwa.

Prof. Andrzej Zybertowicz podkreślił, że zarówno prezydent, jak i premier mobilizują Zachód m.in. do zacieśniania sankcji i dostarczania broni na Ukrainę.

 

RIRM

drukuj