fot. PAP/Radek Pietruszka

Szef polskiego rządu spotkał się z premierem Czech

Premier Mateusz Morawiecki przebywa z jednodniową wizytą w Czechach. Przed południem spotkał się tam z premierem tego kraju Andrejem Babiszem. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy dwustronnej i migracji.

Szef polskiego rządu na konferencji prasowej ze swoim czeskim odpowiednikiem wskazał na wspólne relacje w obszarze infrastruktury, gospodarki, energetyki oraz kultury.

Premier Mateusz Morawiecki mówił też o owocnej wymianie doświadczeń w walce z karuzelami VAT-owskimi oraz o wspólnocie poglądów nt. migracji i budżetu Unii Europejskiej.

Te relacje na bardzo wielu polach są naprawdę znakomite, a przede wszystkim też współpraca (…) w Europie: fundusz spójności, fundusze rolnicze, no i oczywiście fundusze infrastrukturalne i wielkie problemy typu uchodźcy; jesteśmy tutaj na tej samej długości fali. Bardzo chciałbym podziękować panu premierowi za tę współpracę i za to zaproszenie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier Czech Andrej Babisz ocenił relacje jego kraju z Polską jako ponadstandardowe. Wyraził też zadowolenie z tego, że UE patrzy bardziej pozytywnie na rozwiązania proponowane przez grupę V4 w kwestii migracji.

Szefowie rządów Polski i Czech spotkają się dziś także z przedsiębiorcami z obu krajów oraz wezmą udział w spotkaniach w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Festiwal ten jest jednym z najważniejszych wydarzeń filmowych w Europie Środkowo-Wschodniej. Tegoroczna, 53. edycja imprezy odbywa się w dniach 29 czerwca-7 lipca.

RIRM/TV Trwam News

drukuj