Posłowie zajmą się rządowym projektem specustawy ws. walki z Afrykańskim Pomorem Świń

Jeszcze dziś posłowie zajmą się rządowym projektem specustawy ws. walki z Afrykańskim Pomorem Świń. Rozpatrzenie sprawozdania sejmowej Komisji Rolnictwa w tej sprawie zaplanowano na godz. 20.00.

Zmiany w przepisach mają ułatwić sprzedaż świeżego mięsa z tuczników z obszarów objętych ograniczeniami w związku z występowaniem ASF. Nowelizacja zakłada, że obok możliwości sprzedaży produktów mięsnych przetworzonych, będzie możliwa sprzedaż mięsa pochodzącego od zdrowych świń z gospodarstw rolnych położonych na obszarach objętych nakazami, zakazami lub ograniczeniami w związku z ASF. Według resortu rolnictwa, takie rozwiązanie jest oczekiwane przez rolników, gdyż nie mogą oni sprzedać wyhodowanych świń.

Do projektu krytycznie odnosi się poseł Jarosław Sachajko z Kukiz’15, szef sejmowej Komisji Rolnictwa.

– To jest odpowiedź na chwilowe problemy rolników, ale to nie jest odpowiedź na to, co gnębi rolników. To jest kolejna atrapa i próba przyzwyczajenia się do tej choroby, czyli nie ma realnej walki z tą chorobą, tylko tak postępujemy – jak ułatwić, co jeszcze można byłoby zrobić. A to jest zupełnie zły kierunek. Mamy coraz więcej świń, importujemy zamiast eksportować. Mamy ogromną rozbieżność między importem a eksportem. To jest wynik tego ASF, że zamiast realnie wygrać z ASF, to przyzwyczajamy się do tej choroby. Już wielu posłów PiS mówi, że musimy przyzwyczaić się do tej choroby, bo będziemy wiele lat z nią żyli. Jeżeli takie jest podejście, to trzeba powiedzieć wprost rolnikom, że nie będzie produkcji trzody chlewnej – podkreśla Jarosław Sachajko.

Projekt zakłada, że do zamówień na dostawy mięsa wieprzowego spełniającego wymagania weterynaryjne – podobnie jak na produkty mięsne wytworzone ze świń z terenów objętych ograniczeniami związanymi z ASF – nie stosuje się Prawa zamówień publicznych. Szczególne ułatwienia będą miały podmioty publiczne, głównie jednostki sektora finansów publicznych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj