By DomJP2 - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=40366498

Milionowy zwiedzający zwiedzi w maju papieskie muzeum w Wadowicach

Milionowy zwiedzający przekroczy próg Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach pod koniec maja br. – dowiedziała się PAP od Anny Czajkowskiej, która odpowiada w placówce za kontakty z mediami.

„Do tej pory Muzeum odwiedziło blisko 947 tys. osób z całego świata. Milionowego zwiedzającego spodziewamy się pod koniec maja” – powiedziała Anna Czajkowska.

Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II mieści się w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie, a w 1920 r. urodził się Karol Wojtyła. Powstało w 1984 r. W 2010 r. rozpoczęła się jego przebudowa. Muzeum zostało ponownie otwarte 9 kwietnia 2014 r.

Rokrocznie wadowickie Muzeum odwiedza ponad 200 tys. osób. W ub.r. ekspozycję w domu rodzinnym papieża-Polaka zobaczyło 212 tys. osób, a rok wcześniej 270 tys. osób. Trzeba jednak pamiętać, że w 2016 r. w Krakowie odbyły się Światowe Dni Młodzieży i bardzo wielu pielgrzymów, którzy na nie przyjechali, odwiedziło także Wadowice.

Ekspozycja muzealna jest opowieścią o Karolu Wojtyle – od urodzenia do śmierci. Jej sercem jest mieszkanie Wojtyłów. To pierwsza ekspozycja narracyjna o Janie Pawle II na świecie. Zobaczyć można m.in. elementy oryginalnego wyposażenia mieszkania Wojtyłów i osobiste rzeczy papieża. Wśród eksponatów jest pistolet, z którego Ali Agca strzelał do Jana Pawła II.

Karol Wojtyła mieszkał w Wadowicach do ukończenia gimnazjum. Po maturze wyjechał z ojcem do Krakowa.

PAP/RIRM

drukuj