fot. twitter.com

W internecie można obejrzeć film o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Ojczyzny pt. „Pielgrzym”

Dziewięć dni, które zmieniły Polskę – tak mówi się o pierwszej pielgrzymce Ojca Świętego Jana Pawła II do Ojczyzny. Ten wyjątkowy dla nas Polaków czas możemy przeżyć jeszcze raz za pośrednictwem filmu „Pielgrzym”. Dokument możemy zobaczyć na kanale YouTube Episkopatu Polski. 

Dokładnie 40 lat temu do Polski przybył największy z rodu Polaków – św. Jan Paweł II. Była to pierwsza pielgrzymka Ojca Świętego do Ojczyzny po wyborze na Stolicę Piotrową.

Ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja – Jan Paweł II, papież – wołam z całej głębi tego Tysiąclecia, wołam w przeddzień święta zesłania, wołam wraz z Wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój, niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi – mówił wówczas Jan Paweł II.

To jedno z najważniejszych wydarzeń w historii naszej ojczyzny możemy przeżywać jeszcze raz dzięki filmowi „Pielgrzym”. Ten unikalny zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do swojej ukochanej ojczyzny pokazuje, jak niezwykle emocjonalnie Polacy przeżywali ten czas. Na przekór komunistycznym władzom, tłumy wiernych wychodziły na ulice i witały swojego Papieża. Słowa Ojca Świętego w tym trudnym czasie dawały im nadzieję i wiarę.

Obyście także wy, umiłowani Rodacy, mogli cieszyć się wewnętrznym pokojem, wewnętrzną wolnością, jednością i poszanowaniem prawdy naszego narodu, które to prawa wypracował sobie ciężką krwawicą wśród narodów Europy i świata – akcentował papież.

Słowa św. Jana Pawła II, skierowane wtedy do Polaków, są wciąż aktualne.

Proszę Was, abyście całe to duchowe dziedzictwo, któremu na imię Polska, raz jeszcze przyjęli z wiarą, nadzieją i miłością. Abyście nie podcinali sami tych korzeni, z których wyrastamy – mówił Ojciec Święty Jan Paweł II.

Film „Pielgrzym” został wydany w listopadzie1979 roku. Cały dokument można obejrzeć na kanale YouTube Episkopatu Polski.

TV Trwam News/RIRM

drukuj