fot. PAP/Marcin Obara

Głosowanie ws. ustawy o administracji podatkowej

W Sejmie odbędzie się dziś głosowanie nad projektem, który ma odłożyć do 1 lipca 2016 r. wejście w życie najważniejszych przepisów ustawy o administracji podatkowej. Zdobył on wcześniej akceptację Komisji Finansów Publicznych.

Podczas sejmowej debaty większość opozycji krytykowała posłów PiS za pomysł przesunięcia w życie ustawy o pół roku.

Artur Gierada z Platformy Obywatelskiej przekonywał, że nie rozumie, po co wydłużenie terminu, skoro służby skarbowe są do wdrożenia ustawy przygotowane.

Klub Prawa i Sprawiedliwości uzasadniał, że administracja skarbowa nie jest gotowa, aby podjąć nowe zadania od 1 stycznia 2016 r., co przewiduje ustawa.

Podobne stanowisko przedstawił występujący w imieniu rządu wiceminister finansów i szef Służby Celnej Marian Banaś.

– Z analizy, której dokonaliśmy w ministerstwie, wynika jednoznacznie, że termin przesunięcia wejścia w życie tej ustawy jest jak najbardziej zasadny. Aktualnie Urzędy Skarbowe nie są przygotowane do realizacji zadań, które wynikają z tej ustawy. Opinie, które państwo macie są wyrywkowe. Chcę panom posłom powiedzieć, że informacje z Urzędów Skarbowych, które do nas wpłynęły są zupełnie innej natury. Pracownicy Urzędów Skarbowych jednoznacznie wskazują, że wejście tej ustawy w życie z dniem 1 stycznia zdezorganizowałoby funkcjonowanie tych urzędów – powiedział Marian Banaś.

W debacie przedstawiciele klubów PO i Nowoczesnej złożyli wniosek o odrzucenie noweli.

RIRM

drukuj