fot. PAP/EPA

Ekwador: rośnie liczba ofiar trzęsienia ziemi

Do 654 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi w Ekwadorze. Nie wykluczone, że bilans ten będzie jeszcze większy. Cały czas poszukiwanych jest 58 osób. Władze państwa oraz mieszkańcy Ekwadoru apelują o pomoc.

Według najnowszych danych – podczas akcji ratunkowej uratowano 113 osób. Trzęsienie ziemi w Ekwadorze, do którego doszło 16 kwietnia było jednym z najtragiczniejszych trzęsień w Ameryce Południowej.

Mieszkańcy Ekwadoru otrzymali już pierwszą pomoc.

Przywieźli ryż, cukier, wodę pitną i żywność w puszkach, które są tym, co potrzebujemy pilnie – powiedziała Margarita Miranda, mieszkanka Ekwadoru.

Wielu Ekwadorczyków nadal nocuje pod gołym niebem i ma utrudniony dostęp do wody i pożywienia. Ponad 25 tys. poszkodowanych pozostaje w tymczasowych schroniskach. Dlatego cały czas potrzebują oni pomocy – podkreśla minister spraw zagranicznych Ekwadoru.

– Prosimy o kontynuowanie spektakularnej pomocy. Potrzebujemy: namioty, łóżeczka dla dzieci, sprzęt dla oczyszczania wody, latryny, a także żywność – zaznaczył Guillaume Long, minister spraw zagranicznych Ekwadoru.

Prezydent Ekwadoru oświadczył w środę, że odbudowa kraju po zniszczeniach spowodowanych trzęsieniem ziemi pochłonie co najmniej 3 mld dolarów, tj. 13 proc. ekwadorskiego PKB. Prezydent zapowiedział wprowadzenie na mocy dekretów prezydenckich całego szeregu rozwiązań, które pozwolą zapewnić fundusze na odbudowę państwa.

Trzęsienie ziemi w Ekwadorze z 16 kwietnia miało siłę 7,8 w skali Richtera.

TV Trwam News

drukuj