Angela Merkel za systemem regulującym podział uchodźców w UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel opowiedziała się za ustanowieniem stałego systemu regulującego podział uchodźców między kraje Unii Europejskiej. Jej zdaniem decyzja o podziale 120 tys. osób była tylko pierwszym krokiem „do celu końcowego, do którego musimy dojść”.

Angela Merkel podkreśliła, że rozdział ten będzie funkcjonował dobrze tylko wtedy, jeśli zostanie przywrócona kontrola granic zewnętrznych Unii Europejskiej.

Poseł Witold Waszczykowski, były wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych, przypomina, że opozycja przestrzegała przed takim rozwojem kryzysu imigracyjnego w Europie.

– Przyjmowanie emigrantów zarobkowych powinno być – jak to jest w tej chwili zapisane w traktatach europejskich – prerogatywą rządów narodowych i to w zależności od rynku pracy, od możliwości ekonomicznych. Rządy członkowskich państw narodowych powinny decydować czy są w stanie przyjąć emigrantów ekonomicznych, zarobkowych. Widać w takim razie, że pani Angela Merkel prze do zmiany podejmowania decyzji w UE, wprowadzenia stałego mechanizmu – mówi Witold Waszczykowski.

Podczas szczytu UE w Brukseli w sprawie uchodźców ustalono, że na cel rozwiązania kryzysu ma zostać przeznaczony 1 miliard euro. W krajach granicznych UE mają powstać tzw. hot spoty, czyli punkty weryfikacji uchodźców.

Pod uwagę brane jest także utworzenie europejskiej straży granicznej.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl