Próba ratowania rynku polskiego mleka

Sejmowa Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyjęła projekt rezolucji ws.  podjęcia pilnych działań przez rząd, w związku z trudną sytuacją na rynku mleka.

Posłowie chcą m.in., by rząd przekonał Komisję Europejską do 3-letniego okresu karencji w spłatach kar za przekroczenie limitów produkcji mleka i rozważenie możliwości spłat tych kar przez budżet krajowy. Za 2 tygodnie rezolucja ma być rozpatrywana przez Sejm.

Poseł Krzysztof Jurgiel, były minister rolnictwa mówi, że zawiera ona istotne rozwiązania.

Proponujemy – ograniczenia importu mleka surowego, ale także przetworzonych produktów mlecznych, wprowadzenie jak najszybciej rozwiązań dotyczących nieuczciwej konkurencji. Po trzecie apelujemy o zwiększenie kwoty 29,5 mln, o nową kwotę związaną z rynkiem mleka, wynikającą ze skutków suszy. Rząd negocjując w Brukseli jest nieporadny. Przyjmuje rozwiązania prawne, legislacyjne, które potem trudno stosować w praktyce – podkreśla Krzysztof Jurgiel.

Zgodnie z zapowiedziami wiceministra rolnictwa Tadeusza Nalewajka, w tym tygodniu do Brukseli ma zostać wysłany wniosek w sprawie dodatkowej pomocy dla Polski w związku z wystąpieniem suszy. Do wniosku Polski mogą dołączyć Rumunia i Austria.

Tymczasem Komisja Europejska przyznała Polsce 28,95 mln euro wsparcia dla rolników. Są w tym środki przeznaczone na pomoc suszową. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego jest to propozycja „rozczarowująca”, z którą się nie zgadza.

RIRM

drukuj