fot. PAP/Jakub Kamiński

Projekt ułatwiający anulowanie skutków błędnych przelewów trafił do parlamentu

Do parlamentu trafił prezydencki projekt mający ułatwić anulowanie skutków błędnych przelewów. Propozycja powstała przy współpracy z Rzecznikiem Finansowym.

Projekt dotyczy sytuacji, w której dokonaliśmy przelewu na niewłaściwy rachunek bankowy. Propozycja zakłada, że po zgłoszeniu pomyłki do swojej instytucji finansowej, ta będzie musiała zareagować. W ciągu trzech dni nasz bank lub kasa oszczędnościowa będzie musiała skontaktować się z osobą, która niesłusznie otrzymała środki, i poinformować ją o konieczności ich zwrotu.  Jeśli to nie pomoże, po 30 dniach bank będzie musiał podać nam dane umożliwiające kontakt z odbiorcą przelewu.

W razie potrzeby pozwoli to na odzyskanie pieniędzy drogą sądową – mówi Andrzej Dera, minister w Kancelarii Prezydenta.

Z listów, jakie ludzie pisali do prezydenta Dudy, wynika, jak wielki jest problem osób, które pomyliły się przekazując własne środki finansowe na inne konto. Opisywane były bardzo dramatyczne sytuacje, jak nie było możliwe odzyskanie tych środków – wskazuje Andrzej Dera.

Pomyłka w przelewie może się zdarzyć każdemu. Ten projekt zwiększa poczucie bezpieczeństwa – podkreśla Aleksandra Wiktor, Rzecznik Finansowy.

Wszyscy dokonujemy przelewów bankowych. Jak wiemy, rachunki bankowe mają 26 cyfr i bardzo łatwo się pomylić. Można przestawić cyfry, zmienić coś w rzędzie tych cyfr, ale można też wysłać pieniądze na całkowicie inny rachunek – mówi Aleksandra Wiktor.

Do tej pory po dokonaniu przelewu na nieprawidłowe konto nie było możliwości, aby dowiedzieć się, do kogo trafiły pieniądze.

Inicjatywa Kancelarii Prezydenta to odpowiedź m.in. na głosy obywateli napływające do prezydenckiego biura pomocy prawnej Duda Pomoc.

Projekt był konsultowany z resortem finansów, Narodowym Bankiem Polskim, Komisją Nadzoru Finansowego i Związkiem Banków Polskich.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj