fot. pixabay.com

Karta wolności w sieci: sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu i sprzeciw wobec ACTA2

Sprzeciw dla podatku od smartfonów, światłowód w każdym domu i budynku użyteczności publicznej, sprzeciw wobec ACTA2 i pełna cyfryzacja e-administracji – to główne postulaty zaprezentowanej w czwartek przez prezydenta Andrzeja Dudę, Karty wolności w sieci.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił w czwartek w Sulęcinie (woj. lubuskie) Kartę wolności w sieci.

W części „Internet dla każdego” karta zakłada doprowadzenie światłowodów do każdego domu w Polsce oraz każdego budynku użyteczności publicznej w Polsce (Ochotnicze Straże Pożarne, szkoły, biblioteki, szpitale, przychodnie lekarskie), a także dobry zasięg sieci mobilnej na terenie całego kraju.

W drugiej części karty, zatytułowanej „Tak dla wolności, nie dla cenzury w internecie” zapisano brak zgody na działania Unii Europejskiej, które ograniczałyby wolność w internecie, a także sprzeciw wobec ACTA 2 oraz filtrowania i monitorowania treści w internecie. Karta zakłada też zapewnienie przejrzystości mechanizmów, na podstawie których duże platformy cyfrowe moderują treści umieszczane przez użytkowników oraz dbanie o prawa użytkowników sieci i ochrona prywatności.

Trzecia część dokumentu „Dalsza cyfryzacja administracji” zakłada pełną cyfryzację e-administracji tak, by wszystkie sprawy można było załatwiać online przez jeden portal gov.pl, dostępny również w wersji mobilnej. W karcie znalazł się także postulat obsługi cyfrowej służby zdrowia.

„Po e-zwolnieniach, e-receptach czas na e-skierowania i e-rejestrację” – głosi dokument. Ponadto, znalazła się zapowiedź wprowadzenia e-doręczenia i pełnego odmiejscowienia urzędów, aby każdą sprawę można było załatwić niezależnie od miejsca zamieszkania.

Czwartą część karty zatytułowano „Równy start w cyfrowy świat dla każdego ucznia”. Zakłada ona „super szybki” i darmowy internet w każdej polskiej szkole, nowoczesny sprzęt multimedialny w każdej klasie, a także mobilną pracownię informatyczną w każdej szkole. W karcie znalazły się także propozycje służbowego sprzętu komputerowego dla każdego nauczyciela, zapewnienie komputerów/laptopów i dostępu do internetu uczniom z rodzin o niskich dochodach oraz darmowe cyfrowe podręczniki i materiały edukacyjne i gry komputerowe z wartością edukacyjną w kanonie programu nauczania.

W ostatniej części „Nie dla podatku od smartfonów” zapisano, że nośniki z których korzystamy do łączenia z siecią, muszą być dostępne dla każdego i nie można obciążać ich dodatkowymi opłatami.

PAP

drukuj