Prezydent podpisał ustawę obniżającą wiek emerytalny

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę, która przywraca poprzedni wiek emerytalny. Wiek emerytalny do 67. roku życia dla kobiet i mężczyzn podwyższyła koalicja PO-PSL.

Dzięki ustawie prezydenta od pierwszego października przyszłego roku kobiety będą mogły przejść na emeryturę w wieku 60 lat, a mężczyźni w wieku 65 lat. Ustawa daje Polakom możliwość wyboru. Ci, którzy czują się na siłach mogą dalej pracować.

Przeciwnicy obniżenia wieku emerytalnego podnoszą argumenty ekonomiczne. Zwracają oni uwagę, że w przyszłości może zabraknąć środków na wypłatę emerytur.

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed zapewnia, że takie zagrożenie nie istnieje.

1 października przyszłego roku ta ustawa wejdzie w życie. Ten czas potrzebny nam jest po to, aby przygotować system ZUS do zmiany warunków nabywania prawa do emerytur. W przyszłorocznym budżecie i w późniejszych latach środki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, z którego wypłacane są emerytury, są i będą wypłacane. Tu nie ma żadnego zagrożenia, ale oczywiście opozycja dzisiaj próbuje straszyć Polaków wszystkimi możliwymi sposobami – podkreśla Stanisław Szwed.

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj