fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

Prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Do wydarzenia doszło w budynku Giełdy Papierów Wartościowych.

W ceremonii wzięli udział prezes Giełdy Marek Dietl, minister finansów Teresa Czerwińska oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Ustawa o PPK zakłada utworzenie powszechnego, dobrowolnego i prywatnego systemu oszczędzania współtworzonego przez pracowników, pracodawców i państwo.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że nie ma wątpliwości co do tego, iż zaproponowane rozwiązanie jest korzystne dla pracowników. Wskazał, że jedną z głównych zalet PPK jest to, że jest to system dobrowolny.

– Jeżeli ktoś taką decyzję podejmie, może z tego zrezygnować, nie brać udziału. Co ważne, czy nie przystąpi w efekcie, czy też zrezygnuje w trakcie, w każdej chwili może wrócić, więc dla pracownika, zwykłego obywatele, mamy tutaj całkowitą dobrowolność. Jednocześnie mamy tę specyficzną składową, że nie odkłada on na swoją emeryturę sam, tylko wspiera go w tym zakresie pracodawca i państwo polskie. Jest to lepszy sposób oszczędzania niż samodzielne odkładanie pieniędzy w banku, gdzie inne podmioty nam nie dokładają – podkreślił prezydent.

Andrzej Duda przyznał, że przy podejmowaniu decyzji w sprawie ustawy ważna była dla niego pozytywna opinia przedsiębiorców, którzy będą obciążeni systemem PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe będą dotyczyły osób, które są zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Wpłata podstawowa finansowana przez uczestnika PPK może wynosić od 2 do 4 proc. wynagrodzenia. Z kolei pracodawca dopłacałby składkę od 1,5 proc. do 4 proc. wynagrodzenia.

Poza tym przewidywana jest coroczna dopłata z budżetu w wysokości 240 zł, a ponadto państwo będzie dawało dodatkową „opłatę powitalną” w wysokości 200 zł.

RIRM

drukuj