[TYLKO U NAS] Ks. prof. Bortkiewicz: Europę możemy identyfikować właśnie poprzez system wartości

Nie da się zdefiniować Europy wyznaczając jej ciasne ramy. Natomiast Europę możemy identyfikować właśnie poprzez system wartości – powiedział ks. prof. Paweł Bortkiewicz w piątkowych „Aktualnościach dnia” w Radiu Maryja. Etyk mówił nt.: „Europa wspólnych wartości czy Europa wspólnych interesów?”.

Gość audycji wskazał na trudność jednoznacznego zdefiniowania Europy.

­- Wielu mądrych ludzi podejmujących temat Europy wskazuje na to, że Europa jest wartością wciąż poszukiwaną – nie jest czymś, co już osiągnęliśmy. Europa jest niejako ciągle przed nami w sensie pewnego ideału i pewnej wartości, do której dążymy. To rozumienie Europy oczywiście zakłada właśnie przede wszystkim pewną wartość kulturową. Jak wiemy, nie da się precyzyjnie określić granic geograficznych Europy. Nie da się zdefiniować Europy wyznaczając jej ciasne ramy. Natomiast Europę możemy identyfikować właśnie poprzez system wartości – wskazał etyk.

Ks. profesor zwrócił uwagę na odmienne rozumienie pojęcia „wartości europejskich” przez poszczególne środowiska.

– To właśnie w konfrontacji z obcą kulturą, z obcą cywilizacją ukształtowała się świadomość kim jesteśmy. I to jest ten główny wątek, o którym musimy pamiętać, który przypominał nam w sposób niezwykle dobitny św. Jan Paweł II, mówiąc o tym, że „Europa jest przede wszystkim wartością”, że jest „Europą ducha”, jest „Europą wartości”. Zresztą taki sam ideał przyświecał twórcą Zjednoczonej Europy w XX wieku, a więc Schumanowi, De Gasperiemu i Adenauerowi, którzy pojmowali Europę jako przede wszystkim system wartości. To, co dzisiaj obserwujemy w Europie, niestety, jest porzuceniem tego myślenia (…) ojców założycieli Europy. Trzeba bardzo wyraźnie powiedzieć, że dzisiaj ta trójka założycieli Europy, a więc Alcide De Gaspari, Konrad Adenauer i Robert Schuman – oni są już nieistniejący w świadomości współczesnych polityków unijnych. Dla obecnej polityki unijnej decydującą postacią jest Altiero Spinelli, włoski komunista, zwolennik Europy federacyjnej, państwa komunistycznego całkowicie pozbawionego suwerenności narodowej – mówił ks. prof. Paweł Bortkiewicz.

Jak dodał, istnieją pewne lobby polityczne, które „redefiniują Europę i zamieniają tradycyjne wartości, które fundowały Europę, na tzw. wartości europejskie”.

– („Wartości europejskie” są – red.) dzisiaj bliżej nieokreślone (…), są dzisiaj bardzo mocno krzyczane. Nieustannie wręcz w ostatnich latach słyszymy zarzuty z ust różnych prominentnych polityków unijnych, także polityków polskich z tzw. opozycji totalnej, że „Polacy, Polska i rząd polski nie realizują wartości europejskich”. To znaczy jakich wartości? – zauważył gość piątkowych „Aktualności dnia”.

Całość wypowiedzi ks. prof. Pawła Bortkiewicza można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj