W Gdańsku odbyło się spotkanie inaugurujące debatę nt. zmian w konstytucji

Zakończyło się spotkanie inicjujące debatę na temat zmian w Konstytucji RP zorganizowane przez „Solidarność”. Konstytucja musi realizować kierunki wskazane przez społeczeństwo, temu ma służyć referendum konsultacyjne – podkreślał w gdańskiej Sali BHP prezydent  Andrzej Duda.

Szef państwa polskiego zaznaczył, że dyskusja nt. zmian w konstytucji powinna dotyczyć m.in. wieku emerytalnego, podziału władz, czy służby zdrowia.

Andrzej Duda wskazywał, iż obecna konstytucja jest konstytucją mniejszości. Powiedział również, że ustawa zasadnicza musi służyć wszystkim obywatelom.

– W Polsce potrzebne są poważne zmiany i nowa konstytucja, tak jak są potrzebne są poważne zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Muszę powiedzieć, że dla mnie absolutnym dowodem tego jest (wspominane już dziś) wystąpienie byłego przewodniczącego Trybunału Konstytucyjnego, który pod Sądem Najwyższym krzyczał, że wszystko musi zostać po staremu, bo jemu i jego kolegom tak pasuje, oni mają wysokie stany spoczynku i generalnie są na piedestale. Skąd Proszę Państwa – jak sądzę – m.in. to hasło, pod którym dzisiaj się spotykamy. „Konstytucja ma być dla obywateli, nie dla elit”. Ja bym zrobił drobną modyfikację – „Konstytucja ma być dla obywateli, nie tylko dla elit” –  akcentował szef państwa polskiego.

W konferencji obok prezydenta RP udział wzięli m.in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szef „Solidarności” Piotr Duda oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum Paweł Mucha.

Marszałek powiedział też, że popiera pomysł, by w nowej konstytucji były zagwarantowane podstawowe prawa dla obywateli.

– Prawa do emerytury, prawa do bezpłatnej nauki, do bezpłatnego leczenia. Jestem głęboko przekonany, że propozycja, by umieścić w nowej konstytucji zabezpieczenia dla programu Prawa i Sprawiedliwości „500 plus”, również miało miejsce – mówił marszałek Karczewski.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział też, że nie jest przekonany do wstępnego terminu referendum konstytucyjnego.

Uczestnicy debaty otrzymali projekt ustawy zasadniczej, który w latach 90 przygotował największy związek zawodowy w Polsce. Piotr Duda podkreślił, że to był projekt, który faktycznie zrywał z Polską Rzeczpospolitą Ludową. Organizator konferencji zaznaczył, że dokument był oparty na trzech filarach; wartościach chrześcijańskich i narodowych oraz kwestiach społecznych.

Gdyby był poddany pod referendum równolegle nasz projekt obywatelski, jestem przekonany, że on by się stał aktem prawnym, stałby się ustawą zasadniczą obowiązującą do dnia dzisiejszego. Stało się inaczej. Dzisiejsza Konstytucja RP dokładnie 17 października będzie miała 20 lat, odkąd weszła w życie. Czas najwyższy, aby zacząć dyskusję nad zmianami tej konstytucji. Mimo wielu zapisów, które są pozytywne dla ludzi pracy, pozytywne dla obywateli, z tych zapisów nie wynika nic – podkreślał Piotr Duda.

RIRM/TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl