fot. sxc.hu

Kasacja wyroku w sprawie przeciwko Hansowi G.

Gdańska prokuratura skierowała do Sądu Najwyższego kasację od wyroku tamtejszego sądu w sprawie przeciwko Hansowi G. Podała Prokuratura Krajowa.

Śledczy zaskarżyli w niej część wyroku dotyczącą uniewinnienia Niemca od przestępstwa kierowania gróźb karalnych wobec jednej z byłych polskich pracownic Natalii Nitek-Płażyńskiej.

Najpierw Sąd Rejonowy w Wejherowie uznał Hansa G. za winnego znieważania pięciu pracownic swojej firmy. Sąd skazał go m.in. na karę 20 tys. zł grzywny oraz na 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na dwa lata za używanie gróźb karalnych wobec Natalii Nitek-Płażyńskiej.

Oskarżony złożył jednak apelację od wyroku, a Sąd Okręgowy w Gdańsku prawomocnie uznał, że Hans G. nie jest winny kierowania gróźb karalnych pod adresem kobiety. Automatycznie zniosło to wszystkie kary orzeczone przez Sąd niższej instancji za ten czyn. Teraz w tej sprawie do Sądu Najwyższego zwróciła się gdańska prokuratura.

W rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja Natalia Nitek-Płażyńska powiedziała, na jakie rozstrzygnięcie ma nadzieję.

– Po prostu liczę na to, że Hans G. zostanie ukarany w sposób na tyle dotkliwy, że odstraszy go to i nauczy, że Polaków nie traktuje się z hitlerowskim sentymentem, a polskich pracowników nie traktuje się jak podludzi. Nauczy go również  tego, że gdy jest się członkiem narodu, przez który nasz naród tyle wycierpiał, to powinno się mieć pewną wrażliwość i delikatność w tych relacjach. Tego bym bardzo chciała. Właściwie z takim przeświadczeniem przystępowałam do tego całego procesu postępowania sądowego. Liczę na to, że Sąd Najwyższy uzna polską rację stanu w tym całym postępowaniu i zauważy ten bardzo ważny pierwiastek, który składa się na budowanie siły Polski – powiedziała Natalia Nitek-Płażyńska

Prokurator Rejonowy wniósł o uchylenie wyroku w zaskarżonej części i przekazanie sprawy sądowi odwoławczemu do ponownego rozpoznania.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl