Sejmowa komisja zajmie się projektem połączenia dwóch ważnych funkcji

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się dziś projektami autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, dotyczącymi, m.in. połączenia funkcji ministra sprawiedliwości z Prokuratorem Generalnym. W trakcie obrad ma być rozpatrzone sprawozdanie nadzwyczajnej podkomisji, która na początku tygodnia zajmowała się projektami.

Przedstawiciele Nowoczesnej i PO zgłaszali liczne poprawki wykreślające lub zmieniające poszczególne z kluczowych zapisów projektów – nie zyskały one jednak poparcia podkomisji.

Poseł PiS-u Marek Ast z sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka zaznacza, że zmiany są konieczne, ponieważ w ostatnich latach Prokuratura wielokrotnie zawiodła.

W tym momencie stawia to w bardzo trudnej sytuacji osoby, o mniejszym stanie majątkowym, które też przecież chciałyby dochodzić swoich praw w sądzie i w sytuacji przegranego procesu pogarszają swoją sytuację. Więc tak i tak koszty procesu są w Polsce stosunkowo wysokie. Jeszcze przy tym stanie wymiaru sprawiedliwości, gdzie sprawy trwają tak długo, gdzie wymiar sprawiedliwości ciągle jest bardzo niewydolny, to wydaje mi się zupełnie nieuzasadnione podwyższenie tych opłat – wskazuje poseł Marek Ast.

Po zmianach Prokurator Generalny ma uzyskać prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą, wydawać zarządzenia, wytyczne i polecenia.

W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa – w miejsce prokuratur apelacyjnych – prokuratury regionalne.

 

RIRM

drukuj