fot. Paulina Lęcznar

WOT: Trwa szkolenie podstawowe na Podkarpaciu

Tuż przed Świętem Wszystkich Świętych, w sobotę żołnierze – ochotnicy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęli szkolenie podstawowe i wyrównawcze. 16-dniowe szkolenie podstawowe prowadzone jest w rejonie odpowiedzialności 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie. Podsumowaniem będzie uroczysta przysięgą wojskowa, która odbędzie się 8 listopada.

Kandydaci 16-dniowe szkolenie podstawowe rozpoczęli już w sobotę 24 października, tuż po przekroczeniu bramy koszar w Rzeszowie przy ul. Lwowskiej 4. Po dokonaniu przez komisję kwalifikacyjną formalności ewidencyjnych, w pierwszym dniu odbyli test sprawności fizycznej, który składa się z marszobiegu na dystansie 3 km, skłonów tułowia oraz ugięć ramion
w podporze przodem (pompki). Niedziela rozpoczęła się od pierwszej porannej pobudki, porannego rozruchu fizycznego, a tuż po śniadaniu odbyło się uroczyste wręczenie broni – atrybutu każdego żołnierza. Kolejne dni ochotnicy spędzą w rejonie odpowiedzialności 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie. Instruktorzy największy nacisk kładą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

W czasie „szesnastki” kandydaci wykonają strzelania z najnowocześniejszego karabinka MSBS „GROT”, który został wyprodukowany w Polskiej Fabryce Broni – „Łucznik” w Radomiu. Pierwsze strzelania odbędą na strzelnicy kontenerowej w Rzeszowie, a następnie na obiektach otwartych w Łańcucie
i Pawłosiowie. Szkolenie taktyczne prowadzone jest na garnizonowych obiektach w Rzeszowie. Taktyka łączy wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi do przetrwania na polu walki. W ostatnim dniu kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej odbędą egzamin końcowy zwany pętlą taktyczną. Każdy terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie.

Przysięga odbędzie się w koszarach 31. Batalionu Lekkiej Piechoty w Rzeszowie, ul. Langiewicza 4. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu. Kolejne najbliższe terminy 16-dniowego szkolenia w tym roku zaplanowano na 14 listopada i 5 grudnia.

***

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego, zawodowego z potrzebami służby. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT są wsparciem wojsk operacyjnych.

kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego/radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl