fot. PAP/Radek Pietruszka

Fałszywe newsy dot. wyroku TK ws. tzw. aborcji

Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w przestrzeni medialnej i podczas protestów pojawiło się wiele kłamliwych stwierdzeń dotyczących konsekwencji czwartkowego orzeczenia.

Sędziowie uznali za niekonstytucyjną tzw. przesłankę eugeniczną, czyli dopuszczanie możliwości zabicia nienarodzonego dziecka z podejrzeniem ciężkiej choroby.

Tymczasem zwolennicy aborcji, wprowadzając opinię publiczną w błąd,  twierdzą, że wyrok Trybunału oznacza m.in. zakaz badań prenatalnych. Do tej dezinformacji w przestrzeni medialnej odniósł się europoseł Patryk Jaki, który wychowuje niepełnosprawnego syna.

– Wykluczmy oczywisty fake news, że nie będzie badań prenatalnych. To jest oczywiste kłamstwo. Mówi się, że kobiety będą karane. W poprzedniej ustawie tak nie było i teraz też tak nie będzie, bo obecny wyrok Trybunału Konstytucyjnego odnosi się do poprzedniej ustawy. Mówi się też o całkowitym zakazie aborcji. Nic takiego również się nie wydarzyło. Trybunał Konstytucyjny uznał, że niezgodna z konstytucją jest tzw. aborcja eugeniczna – mówił Patryk Jaki.

Warto zwrócić uwagę, że Trybunał w orzeczeniu wskazał na zapisy ustawy zasadniczej, które chronią życie każdego człowieka, w tym chorego i słabszego.

W polskiej konstytucji, na którą wybiórczo powołują się środowiska lewicowe, jest także mowa o niezbywalnej godności każdej osoby i ochronie wartości, jaką samą w sobie jest ludzkie życie.

RIRM

drukuj