fot. https://twitter.com/PolicjaLubelska

Gdańsk: Dwaj policjanci oskarżeni o przekroczenie uprawnień

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku oskarżyła dwóch funkcjonariuszy policji o przekroczenia uprawnień i niedopełnianie obowiązków służbowych. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany do Sądu Rejonowego Gdańsk–Południe w Gdańsku.

O akcie oskarżenia wobec funkcjonariuszy poinformowała PAP w środę rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Grażyna Wawryniuk.

Dwaj funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku w trakcie podejmowanych interwencji, za pomocą prywatnego telefonu komórkowego utrwalali przebieg czynności i wizerunki osób, wobec których były one podejmowane. Filmiki przedstawiały sposób zachowania funkcjonariuszy w trakcie wykonywania przez nich czynności służbowych.

„Wobec osób, w stosunku do których podejmowali czynności kierowali słowa poniżające, znieważające czy też zawierające groźby zastosowania przemocy fizycznej. Wobec jednej z osób, grożąc przemocą zmuszali ją do określonego zachowania” – dodała prokurator Wawryniuk.

W trakcie interwencji dotyczącej mężczyzny znajdującego się w stanie nietrzeźwości, zachęcali go do niezwłocznego wypicia około pół litra alkoholu. Narazili go w ten sposób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Wobec innej osoby, która miała problem z utrzymaniem równowagi, jak również wobec osoby przez nich przewożonej, nie podjęli działań w celu zapobiegnięciu zachowaniu mogącemu stanowić zagrożenie ich bezpieczeństwa. Ustalono również, że w związku z jedną z interwencji wprowadzili w błąd dyżurnego KMP w Gdańsku oraz poświadczyli nieprawdę w dokumentacji służbowej co do czasu interwencji, jej przebiegu i sposobu zakończenia.

Jeden z funkcjonariuszy stosował przemoc wobec osoby pozbawionej wolności w celu uzyskania od niej określonych informacji.

Filmiki zostały wykorzystane w celach prywatnych poprzez ich udostępnienie nieokreślonej ilości osób za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Prokuratura ustaliła, że funkcjonariusze filmowali przypadkowe osoby i swoje interwencje w latach 2016-2019. Obaj zostali zatrzymani 31 października 2019 roku.

Prokurator zarzucił im przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Obu funkcjonariuszom prokurator zarzucił również posiadanie bez wymaganego zezwolenia amunicji do broni palnej.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl