W marcu rozpocznie się cykl polsko-brytyjskich spotkań środowisk pozarządowych

W marcu w Warszawie odbędzie się pierwsze z cyklu polsko-brytyjskich spotkań, których celem będzie nadanie nowej dynamiki kontaktom środowisk pozarządowych obu krajów – poinformowała PAP rzeczniczka MSZ Joanna Wajda.

Pierwsze Forum Belwederskie odbędzie się 9 marca, a udział w nim mają wziąć eksperci, naukowcy oraz działacze społeczni i samorządowi z obu krajów.

Koncepcja spotkań – jak zaznaczyła Wajda – została opracowana i zaakceptowana przez rządy Polski i Wielkiej Brytanii podczas listopadowych konsultacji międzyrządowych w Londynie, i wpisuje się w działania promujące ożywianie i rozwój kontaktów międzyludzkich i współpracy pomiędzy społeczeństwami obu krajów, promowane przez szefowe rządów Polski i Wielkiej Brytanii Beatę Szydło i Theresę May.

Według rzeczniczki MSZ, założeniem stojącym za polsko-brytyjską inicjatywą jest „nadanie nowej dynamiki współpracy środowisk pozarządowych (m.in. eksperckich czy polonijnych), co ma się z kolei przyczynić do wzmocnienia relacji pomiędzy społeczeństwami obu krajów”.

„Wartością dodaną tego forum będzie również promocja naszego kraju w Zjednoczonym Królestwie, co jest szczególnie istotne w kontekście incydentów o charakterze ksenofobicznym, których ofiarą padają polscy obywatele” – dodała Wajda.

Organizowane co roku fora mają podejmować aktualne kwestie w stosunkach dwustronnych obu krajów. Wśród tematów pierwszej edycji znaleźć mają się m.in. przyszłość stosunków polsko-brytyjskich w zmieniającym się świecie, przyszłość wolnego handlu, kontakty między społeczeństwami obu krajów, a także edukacja i innowacyjność. Coroczne spotkania mają odbywać się na przemian w Polsce i Wielkiej Brytanii.

Jak poinformowała rzeczniczka MSZ, organizacją programowo-merytoryczną Forum Belwederskiego zajmie się komitet sterujący, współkierowany przez wiceprzewodniczącego Parlamentu Europejskiego Ryszarda Czarneckiego oraz konserwatywnego polityka, b. szefa dyplomacji i ministra obrony Wielkiej Brytanii Malcolma Rifkinda.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl