fot. PAP/Lech Muszyński

Amerykańskie wojska przejadą przez Polskę

Amerykańskie wojska w tym tygodniu przejadą przez Polskę – ma to być demonstracja sojuszniczej solidarności NATO.

Jak poinformował dziennik „Rzeczpospolita” konwoje transporterów opancerzonych najpierw od soboty do poniedziałku zatrzymają się we Wrocławiu. Potem na ich trasie będą Piotrków Trybunalski oraz Warszawa.

W miastach tych planowane są postoje, a także spotkania z mieszkańcami. Celem amerykańskich żołnierzy będzie poligon w Orzyszu oraz pobliskie Bemowo Piskie.

To ważny gest naszych sojuszników. Polacy zobaczą realną obecność NATO w kraju – podkreślił poseł Michał Jach, przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

– Amerykanie starają się zawsze mieć jak najlepsze relacje nie tylko z rządem, ale przede wszystkim ze społeczeństwem. Pokazują swoją solidarność, że nie jest to jakieś obce wojsko, że są naszymi przyjaciółmi. W Polsce jest akurat na szczęście tak, że wojska amerykańskie, jak również innych sojuszników, ale przede wszystkim Amerykanie, są bardzo serdecznie witani, ponieważ każdy zdrowo myślący Polak, a myślę, że takich jest 99 proc., wie, że Amerykanie są u nas po to, aby wzmacniać nasze bezpieczeństwo, żeby wzmacniać naszą obronę. To są sojusznicy, których zaprosiliśmy, o których wsparcie zabiegaliśmy kilka lat – powiedział poseł Michał Jach.

Amerykanie mają ochraniać tzw. przesmyk suwalski – to tam w przypadku wojny Rosjanie mogą próbować przedostać się do obwodu kaliningradzkiego. W tym miejscu mają stacjonować także Brytyjczycy i Rumuni. Z sojusznikami NATO współpracować będzie 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana.

Z informacji gazety wynika, że w drugiej połowie roku amerykański batalion w Orzyszu wzmocni oddział chorwackiej armii.

RIRM

drukuj