Szef MSWiA nagrodził 3-latka, który znalazł pomoc dla nieprzytomnej mamy

Trzyletni Maciek z Poraja k. Częstochowy skutecznie znalazł pomoc dla swojej mamy, która z powodu spadku poziomu cukru we krwi straciła przytomność. W czwartek w Częstochowie minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak odznaczył chłopca Medalem Młodego Bohatera.

https://twitter.com/MSWiA_GOV_PL/status/943882429760180224

„To jest niezwykła historia. To jest właśnie to, co jest w życiu najcenniejsze, a więc pomoc innym. Maciuś jest bardzo małym chłopcem, ma trzy lata, ale wiemy, że wyrośnie na dzielnego mężczyznę. Dlaczego? Dlatego, że ma wspaniałych rodziców, którzy go świetnie wychowują” – mówił minister podczas uroczystości w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, z udziałem funkcjonariuszy służb mundurowych, którzy będą pełnić służbę w Boże Narodzenie i Sylwestra.

„To jest właśnie w życiu najważniejsze – żeby nieść pomoc innym, żeby być wrażliwym na krzywdę innych” – dodał Mariusz Błaszczak, gratulując i składając świąteczne życzenia Maćkowi i jego rodzicom.

„W przyszłości Maciek może zostanie policjantem albo strażakiem, będzie służył innym, będzie chronił życie i zdrowie innych” – mówił szef MSWiA.

Speszony zainteresowaniem mediów Maciek Koźlicki nie rozmawiał z dziennikarzami, choć z ciekawością patrzył na kamery i mikrofony reporterów, a nawet wesoło im pomachał. Oprócz medalu, przyjętego przez chłopca na rękach taty, Maciek dostał od ministra hulajnogę, kask i misia.

„Maciuś jak na trzylatka zachował się bardzo odważnie. W tym feralnym dniu miałam spadek glukozy, poziomu cukru we krwi, i straciłam przytomność. Syn, widząc co się stało, ubrał się tak jak umiał (…), zabrał psa i poszli w drogę szukać pomocy” – relacjonowała dziennikarzom mama chłopca, Katarzyna Koźlicka.

Aby pójść po ratunek dla mamy, chłopiec po raz pierwszy sam włożył buciki. Na ulicy niekompletnie ubranego Maćka z psem zauważyli policjanci.

„Mama bam” – usłyszeli od chłopczyka funkcjonariusze. Dziecko nie chciało wsiąść do policyjnego samochodu, chłopiec wziął jednak funkcjonariusza za rękę, prowadząc w kierunku domu; potem policjant niósł Maćka.

„Maciej razem z psem (yorkiem o imieniu Lucky) zaprowadził policjantów do domu, zaraz udzielono mi pierwszej pomocy. Nie wiadomo, jak by się to skończyło, gdyby nie mój syn” – mówiła mama.

„Jesteśmy z niego bardzo dumni, nie da się tego opisać słowami” – dodała pani Katarzyna.

Dumy z syna nie ukrywał też jego ojciec.

„Jestem dumny, że zachował się tak, a nie inaczej” – mówił Mariusz Koźlicki. Maciek, choć niewiele jeszcze mówi, jest świadomy sytuacji, w której jego mama wymagała pomocy.

„Kiedy widzi policjantów czy karetkę mówi: mama bam, mama ała; mam wrażenie, że on jak najbardziej wie, co się dzieje” – uważa pani Katarzyna.

Jak mówią rodzice, Maciek jest jeszcze zbyt mały, by rozmawiać z nim o zasadach bezpieczeństwa i w zorganizowany sposób uczyć prawidłowych zachowań w trudnych sytuacjach. Przyznają jednak, że zdarza się, iż Maciek ogląda z nimi telewizyjny program „112” i być może wyciągnął z niego wnioski.

O tym, że pod alarmowym numerem 112 należy szukać pomocy, wie natomiast 9-letni brat Maćka, Dominik, który również nie ukrywa dumy z brata. Chłopiec przyznał, że uroczystość wręczenia Maćkowi medalu przez ministra Mariusza Błaszczaka była dla całej rodziny wielkim przeżyciem.

Akcja „Młody Bohater” to inicjatywa Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, służąca nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży. Nagroda „Młody Bohater” jest wręczana dzieciom, które ocaliły, bądź aktywnie przyczyniły się do ocalenia życia innych osób. Niezależnie od tego, czy udzieliły one pomocy osobie nieprzytomnej, wezwały służby ratunkowe, czy po prostu zaalarmowały o niebezpieczeństwie, ich dzielność i opanowanie zasługują na nagrodę – wskazują przedstawiciele ministerstwa.

Każdy laureat nagrody otrzymuje unikalny, numerowany medal i jest wpisywany do rejestru młodych bohaterów na stronie internetowej MSWiA, gdzie można poznać jego historię. Dotychczas przyznano 78 Medali Młodego Bohatera.

Kandydatów do nagrody można zgłaszać do MSWiA wysyłając znajdujący się na stronie internetowej resortu formularz na adres: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, ul. Batorego 5, 02-591 Warszawa z dopiskiem na kopercie „Zgłoszenie do nagrody Młody Bohater” .

PAP/RIRM

drukuj