fot. R.Sobkowicz/Nasz Dziennik

[TYLKO U NAS] A. Macierewicz w TV Trwam: Wiosną raport techniczny dot. katastrofy smoleńskiej

Na wiosnę poznamy raport techniczny dotyczący katastrofy smoleńskiej – zapowiedział w programie „Rozmowy niedokończone” na antenie TV Trwam i Radia Maryja Antoni Macierewicz. Były Szef MON po rekonstrukcji rządu został przewodniczącym podkomisji ds. ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej.

– Bez względu na to, co będę w życiu robił, i bez względu na to, jaką pozycję społeczną czy zawodową będę zajmował, doprowadzę do dojścia do prawdy ws. tragedii smoleńskiej. (…) W tej sprawie proponuję, aby nikt nie miał cienia wątpliwości – zaznaczył Antoni Macierewicz.

Kluczowe dla zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej jest odzyskanie wraku Tupolewa. Ten kluczowy dowód ciągle znajduje się jednak w rękach Rosji.

– Odzyskanie wraku dziś jest bardzo utrudnione. Rosjanie mogą z nami grać, ale udało nam się ten wrak zrekonstruować na podstawie dziesiątków tysięcy zdjęć – dodał gość TV Trwam i Radia Maryja.

Ta rekonstrukcja została oceniona przez Franka Taylora, który zajmował się wyjaśnianiem wielu katastrof lotniczych.

– On tutaj był długo. Sprawdził wszystkie nasze materiały i zdecydował się do publicznej wypowiedzi, że nie ma wątpliwości, że doszło do eksplozji, że zniszczyła ona skrzydło i centropłat – mówił były szef MON.

Frank Taylor to światowej sławy naukowiec – kontynuował polityk.

– Frank Taylor nie jest propagandystą, nie jest Polakiem, nie jest członkiem PiS-u, nie ma żadnych koneksji politycznych ani z Polską, ani z jakąkolwiek polską partią. To najwybitniejszy specjalista w sprawach katastrof lotniczych. To jest jego diagnoza, nie moja – podkreślił Antoni Macierewicz.

Prowadzone prace – jak dodał – pozwalają na wskazanie miejsc, gdzie doszło do eksplozji.

– Materiał dowodowy, jaki został zgromadzony, pozwala obecnie na jednoznaczne określenie od strony technicznej. Osobną sprawą – i tutaj trudne, zwłaszcza nie mając możliwości używania tych narzędzi – jest wskazanie osób w Polsce i poza Polską, które pomagały w tym. To będzie dużo trudniejsze – zaznaczył były szef resortu obrony.

Przy wyjaśnianiu przyczyn katastrofy smoleńskiej zawiódł nasz wywiad i kontrwywiad – wskazał gość „Rozmów niedokończonych”.

 – Te pierwsze lata, do 2016 r., to było nie tylko ukrywanie prawdy, to było jej fałszowanie przez ludzi ze służb specjalnych. Świadome fałszowanie i wstrzymywanie jakichkolwiek możliwości wyjaśniania – powiedział Antoni Macierewicz.

Do przedstawicieli polskiego wywiadu zgłaszali się Rosjanie, którzy przedstawiali materiały potwierdzające eksplozję. Nasze służby miały jednak rozkaz, aby oddawać ich w ręce rosyjskiej służby bezpieczeństwa. Antoni Macierewicz przypomniał, że to Donald Tusk z pełną premedytacją oddał sprawę śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej w ręce Rosjan. Zapowiedział też, że raport techniczny opisujący katastrofę smoleńską będzie gotowy na wiosnę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj