fot. PAP

NFZ celowo dezinformuje pacjentów? Poseł Sobecka pyta ministra zdrowia

Poseł Anna Sobecka pyta ministra zdrowia o zaniżanie danych dotyczących długości kolejek do lekarza specjalisty. Jeden z dzienników przeprowadził niedawno prowokację dotyczącą czasu oczekiwania na wizytę.

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej NFZ wynika, że na wizytę np. do nefrologa w przychodni przy szpitalu wojewódzkim w Łodzi, czeka się średnio około miesiąca. Po kontakcie z rejestratorką medyczną okazuje się jednak, że czas oczekiwania wynosi nawet ponad pół roku. Dziś w Sejmie poseł Anna Sobecka o sprawę kolejek pytała szefa resortu zdrowia.

Po pierwsze: dlaczego na oficjalnych stronach internetowych NFZ podaje nieprawdziwy zaniżony czas oczekiwania na wizytę u lekarza oraz na badanie u specjalisty? Po drugie: dlaczego pomimo wielu obietnic czas oczekiwania na wizytę u lekarza oraz badania specjalistyczne wciąż się nie skraca? Po trzecie: kiedy na stronie internetowej NFZ pojawią się rzetelne informacje dotyczące czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty? – pytała poseł Sobecka.

Sławomir Neuman, sekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, mówił, że NFZ publikuje w internecie dane otrzymane ze szpitali, które dotyczą sześciu ostatnich miesięcy i mogą być inne niż te dotyczące pierwszego wolnego terminu.

Wskazywał, że sprawę ma rozwiązać tzw. pakiet kolejkowy, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015r.

RIRM

 

drukuj