NRL: należy zwiększyć finansowanie stomatologii

Naczelna Rada Lekarska ocenia, że stomatologia powinna być lepiej finansowana, a zwiększenie liczby świadczeń udzielanych dzieciom nie może ograniczać dostępności świadczeń dla dorosłych. Rada zaopiniowała w ten sposób projekty zarządzeń prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dot. gabinetów stomatologicznych w szkołach.

Fundusz chce, by preferowano tych świadczeniodawców, którzy zawarli ze szkołą porozumienie dotyczące objęcia opieką stomatologiczną jej uczniów i będą dysponowali gabinetem stomatologicznym na terenie placówki.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz mówi, że niezbędne jest zwiększenie finansowania świadczeń stomatologicznych.

– Stomatologia nie jest tanią dziedziną i bardzo wiele polskich rodzin nie stać na to, by leczenie na tym etapie wieku rozwojowego móc prowadzić. Stąd tak naprawdę niezbędne jest zwiększenie finansowania stomatologii – a w tym zwiększeniu finansowania, przede wszystkim na finansowanie uzębienia u dzieci. To może być w różnej formie – niekoniecznie w każdej szkole musi być gabinet stomatologiczny. Być może będzie to rozwiązane przez szereg umów – zaznacza Maciej Hamankiewicz.

Temat próchnicy u najmłodszych Polaków wywołał rzecznik praw dziecka Marek Michalak, który powiedział, że w Polsce mamy do czynienia z epidemią próchnicy u dzieci. Rzecznik wystosował w tej sprawie list do szefowej rządu.

RIRM

drukuj
Tagi: , , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl