Spotkanie samorządu lekarskiego i organizacji skupiających lekarzy m.in. Porozumienia Rezydentów OZZL

Rozpoczęło się spotkanie samorządu lekarskiego i różnych organizacji skupiających lekarzy m.in. Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Jednym z tematów obrad jest kwestia realizacji porozumienia zawartego na początku roku przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz lekarzy rezydentów.

W ubiegłym miesiącu Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej i Konwent Prezesów Okręgowych Rad Lekarskich wyraziły głęboki sprzeciw, ubolewanie i zaniepokojenie, wynikające z jego niedotrzymania.

Damian Patecki wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL wskazuje, że jego organizacja liczy na dotrzymanie zobowiązań.

– Cały czas minister Szumowski ma kredyt zaufania i prezentuje się lepiej niż swój poprzednik minister Radziwiłł. Pomimo tego, że mamy do czynienia z opóźnieniami w realizacji porozumienia i w realizacji ustawy, to cały czas wierzymy w to, że to zostanie dotrzymane. I że teraz to wszystko przyspieszy, bo wydaje mi się, że pan minister jest rozsądną osobą. Zarówno stronie rządowej, jak i nam, nie jest potrzebny konflikt. Bardziej potrzebny jest dialog i próba zmiany sytuacji – mówi Damian Patecki.

Damian Patecki dodaje, że Porozumienia Rezydentów OZZL chce też uruchomić kampanię informacyjną, w której byłaby mowa o potrzebie zmiany systemu opieki zdrowotnej.

Minister Zdrowia odnosząc się do dzisiejszego spotkania podkreślił wczoraj, że jest w dialogu ze środowiskiem medycznym. Zaznaczył, że większość punktów o które pytali go rezydenci i NRL została wyjaśniona.

Resort zdrowia zapewnia też, że realizuje porozumienie, czego potwierdzeniem ma być m.in. nowelizacja ustawy, zakładająca, że wydatki na ochronę zdrowia będą stopniowo rosły i osiągną 6 proc. PKB w 2024 r.

RIRM

 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl