S. Karczewski o J. Saryusz-Wolskim: bardziej obiektywny od Tuska

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski nie wykluczył, że to Donald Tusk wymyślił kandydaturę Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej. Polityk Prawa i Sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do doniesień brytyjskiego dziennika „Financial Times” nt. polskiego rządu.

Według „Financial Times”, polski rząd rekomenduje na stanowisko szefa Rady Europejskiej europosła Platformy Obywatelskiej Jacka Saryusz-Wolskiego zamiast byłego premiera. Gazeta powołuje się na dwóch europejskich dyplomatów zbliżonych do rozmów.

Rząd w Warszawie nie potwierdza informacji brytyjskiego dziennika. Przedstawiciele władz podnoszą, że są to spekulacje.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w Programie Pierwszym Polskiego Radia przyznał jednak, że Jacek Saryusz-Wolski byłby lepszym kandydatem niż Donald Tusk.

Jacek Saryusz-Wolski jest politykiem bardziej obiektywnym, a przede wszystkim nigdy nie wypowiadał się tak krytycznie o polskim rządzie, jak Donald Tusk. To jest niedopuszczalne. (…) To, co dzieje się w komisji śledczej pokazuje nam, jak wyglądała III RP w czasach rządów Platformy Obywatelskiej – jak wiele patologii, nieprawidłowości, zaniedbań i jak państwo stało na głowie. To trzeba odwrócić. Za to odpowiedzialny jest Donald Tusk. I nie należy zapominać również o jego odpowiedzialności politycznej za to, co się działo nie tylko z lotem do Smoleńska, ale również z (…) udostępnieniem chociażby samolotu śp. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu – powiedział marszałek Karczewski.

Pierwsza (2,5–roczna) kadencja Donalda Tuska na fotelu szefa RE wygasa z końcem maja. Prawdopodobnie na szczycie w marcu zapadnie decyzja o jego reelekcji. Jak dotąd Donald Tusk jest jedynym kandydatem zgłoszonym oficjalnie.

RIRM

drukuj