fot. PAP/EPA

Kolejne sankcje UE wobec Rosjan

Unia Europejska oficjalnie objęła sankcjami ośmiu Rosjan odpowiedzialnych za rosyjską agresję wobec Ukrainy w Cieśninie Kerczeńskiej i na Morzu Azowskim. Ich nazwiska trafiły do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. Wcześniej sankcje uzgodnili ministrowie państw członkowskich.

Ośmiu rosyjskich urzędników zostało objętych sankcjami za – jak wskazała rzecznik Komisji Europejskiej – działania podważające lub narażające na szwank integralność terytorialną, suwerenność i niezależność Ukrainy.

– Osoby te brały udział w działaniach, które doprowadziły do zatrzymania marynarzy ukraińskich i zajęcia okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej w dniu 25 listopada 2018 r. Publikacja tej decyzji jest równoległa z podobnymi oświadczeniami naszych partnerów transatlantyckich, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Jest to silna odpowiedź na nieuzasadnione użycie siły przez Federację Rosyjską i demonstracja jedności transatlantyckiej – wskazała rzecznik KE.

Unia domaga się natychmiastowego uwolnienia zatrzymanych przez Rosję ukraińskich marynarzy i zwrotu ich okrętów, a także umożliwienia swobodnego przemieszczania się wszystkich statków przez Cieśninę Kerczeńską. Pod koniec listopada 2018 roku siły rosyjskie ostrzelały trzy małe okręty ukraińskie, które próbowały przepłynąć z Morza Czarnego na Morze Azowskie przez Cieśninę Kerczeńską, kontrolowaną przez Rosję. Jednostki zostały przejęte, a 24 członków ich załóg aresztowano; ostatnio ich areszt przedłużono do 24 kwietnia. Incydent wywołał oburzenie międzynarodowej opinii publicznej. Ukraina uznała incydent za akt agresji. Z kolei władze Rosji zarzuciły marynarzom nielegalne przekroczenie granicy państwowej.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl