UE chce zwiększyć podatek VAT na wyroby medyczne

Unii Europejskiej nie podoba się obowiązująca obecnie stawka podatku VAT na wyroby medyczne. Wspólnota europejskich państw domaga się jej podniesienia z 8 do 23 proc.

Może to doprowadzić do bankructwa polskich szpitali, które i tak są już w opłakanym stanie – ostrzegają eksperci. Jeśli Polska nie dostosuje swoich przepisów do unijnych zaleceń grozi jej skierowanie sprawy do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

„Wzrost stawek podatku VAT na wyroby medyczne spowoduje wzrost długów szpitali” – alarmuje były wiceminister zdrowia poseł Bolesław Piecha. Co więcej szef sejmowej komisji zdrowia zauważa, że „w Polsce i tak mamy wystarczający bałagan, jeżeli chodzi o opodatkowanie  podatkiem VAT narzędzi i aparatury medycznej.

Sprzęt medyczny obłożony jest preferencyjną stawką VAT 8 proc. ale już części zamienne do tego sprzętu stawką 23 procentową”.

Jeżeli wejdzie stawka 23 procentowego VAT mielibyśmy do czynienia ze wzrostem kosztów funkcjonowania przeciętnego szpitala przynajmniej od 10 do 15 procent. Stanie się tak, dlatego że polskie zakłady opieki zdrowotnej nie są podatnikami VAT. U nas świadczenia zdrowotne nie podlegają takiemu opodatkowaniu. Jeżeli dzisiaj – a wiemy o tym z oficjalnych źródeł Ministerstwa Zdrowia – zadłużenie szpitali sięga 11 mld zł to w prosty sposób przełożenie tylko podatku VAT spowodowałoby 10 proc. wzrost zadłużenia tych placówek  – powiedział poseł Bolesław Piecha.

W takiej sytuacji rząd Donalda Tuska powinien robić wszystko, aby nie doprowadzić do wprowadzenia unijnych przepisów – zaznacza były wiceminister zdrowia.

Rząd powinien wszelkimi siłami bronić się przed narzucanymi przez Europę różnymi systemami podatkowymi. Nie jest to łatwe ponieważ rząd przyjął pakt fiskalny. Tym sposobem zaczynają się zobowiązania, aby wszystkie sprawy związane z prawami podatkowymi – na razie na poziomie budżetu państw – były w Europie jednolite. Polski na to nie stać. Wydaje mi się, że stanowisko rządu powinno być jednoznaczne, weto dla takich rozwiązań – dodał poseł Bolesław Piecha.

 

Wypowiedź byłego ministra zdrowia posła Bolesława Piechy


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj