fot. PAP/Leszek Szymański

R. Terlecki podczas wideokonferencji Europa Karpat: Relacje wewnątrz UE i współpraca z USA to najważniejsze zagadnienia w polityce całej Europy

Relacje wewnątrz UE i współpraca z USA to zdaniem wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego najważniejsze zagadnienia w polityce całej Europy. Polityk poruszył ten temat podczas wideokonferencji Europa Karpat.

Jak zaznaczył wicemarszałek Sejmu, kluczowym jest rozszerzenie struktur Wspólnoty o państwa, które spełniają warunki określone przez UE. Należy też zadbać o przyszłość integracji Wspólnoty.

Zdaniem Ryszarda Terleckiego, to najbardziej dzieli Europę Zachodnią od Wschodniej. Część państw opowiada się za budową jednego europejskiego państwa, z kolei inni są zwolennikami współpracy w ścisłym gronie poszczególnych państw Unii.

Wicemarszałek Sejmu mówiąc o relacjach z USA, zwrócił uwagę, że trzeba wzmocnić obecność Ameryki w Europie.

– Po wyborach w Ameryce następuje pewien zwrot. W tej chwili administracja amerykańska deklaruje większe zainteresowanie Europą. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że staraliśmy się przekonać Stany Zjednoczone, że nasza wspólnota w Europie Środkowej jest w interesie USA. Nasze partnerstwo z Ameryką w tej części Europy może mieć istotne dla niej znaczenie. Powinniśmy bacznie obserwować to, co się dzieje w Europie i opowiadać się za wzmocnieniem roli Stanów Zjednoczonych w polityce europejskiej, a szczególnie na wschodniej flance NATO – powiedział Ryszard Terlecki.

Międzynarodowa wideokonferencja Europa Karpat w Przemyślu zakończy się jutro. Biorą w niej udział ministrowie, wiceministrowie i parlamentarzyści z Polski oraz zagranicy. Uczestnicy dyskutują m.in. o infrastrukturze, polityce zagranicznej i gospodarce.

RIRM

drukuj