treeoftheyear.org/PL

Trwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku

Jeszcze tylko do jutra potrwa głosowanie na Europejskie Drzewo Roku. Rywalizacja trwa od początku lutego. W tegorocznej edycji zostało zgłoszonych czternaście drzew z różnych zakątków Europy, które wygrały w konkursach krajowych. 

Lipa św. Jana Nepomucena znajduje się we wsi Dulcza Wielka, położonej w woj. podkarpackim. Drzewo ma wysokość od 15 do 17 metrów i 430 cm obwodu. Jego wiek szacowany jest na od 150 do 170 lat. 

Do oddania głosu na polskiego kandydata na Europejskie Drzewo Roku zachęca poseł PiS Fryderyk Kapinos. Polityk wskazał, że ewentualna wygrana drzewa może posłużyć do promocji naszej przyrody.

– „Wiejska dobrodziejka” – tak nazywana jest lipa w naszym regionie. W jej pobliżu odbywają się koncerty, ostatnio zostały nawet zorganizowane również walentynki. Wcześniej, gdy był słoneczny dzień, to mieszkańcy mogli pod nią odpocząć. Jest to dla nas ważna sprawa, żebyśmy pokazali, że […] to nasze polskie lipy są najpiękniejsze na całym świecie – akcentuje Fryderyk Kapinos.

Głosować można na stronie internetowej https://www.treeoftheyear.org/home. Rywalizacja o Europejskie Drzewo Roku potrwa do niedzieli. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 17 marca. 

Polskie drzewo już raz tryumfowało w tym plebiscycie. W 2017 r. rywalizację wygrał dąb Józef z Wiśniowej na Podkarpaciu. Drzewo liczy ok. 650 lat.

RIRM

drukuj