fot. twitter.com/NATOpress

S. Szojgu: działania NATO wymagają odpowiedzi ze strony Rosji

Działania NATO, w tym rozwój infrastruktury wojskowej w pobliżu granic Rosji i nasilenie aktywności na Morzu Czarnym i na Bałtyku, prowadzą do wzrostu napięć i wymagają reakcji ze strony Rosji – powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Mówiąc o „adekwatnej reakcji” ze strony Rosji Szojgu dodał: „Mogę zapewnić, że kroki stanowiące odpowiedź będą podejmowane w odpowiednim czasie, przy czym niekoniecznie w sposób symetryczny do działań NATO”.

Siergiej Szojgu podkreślił, że nadal trwa rozmieszczanie globalnego systemu obrony przeciwrakietowej USA, i ocenił, że system ten „ma charakter destabilizujący”.

„W dokumentach konceptualnych Stanów Zjednoczonych oficjalnie utrwalono antyrosyjskie nastawienie prac w sferze obrony przeciwrakietowej” – oświadczył.

Wspomniał o obiektach obrony przeciwrakietowej rozmieszczanych poza terytorium USA i oświadczył, że sojusznicy Stanów Zjednoczonych „w istocie stają się zakładnikami awanturniczych decyzji Waszyngtonu w sferze bezpieczeństwa”.

Siergiej Szojgu zauważył, że środki przezwyciężenia obrony przeciwrakietowej mogą być opracowane w krótkim czasie i zapewnił, że Federacja Rosyjska „rozwiązała to zadanie”.

Rosyjski minister wypowiadał się na otwarciu VIII Moskiewskiej Konferencji Bezpieczeństwa Międzynarodowego, organizowanej przez ministerstwo obrony Rosji. Biorą w niej udział przedstawiciele około 100 państw.

PAP/RIRM

drukuj