Włochy: Rząd porozumiał się z nauczycielami; strajk w oświacie zawieszony

Nauczycielskie związki zawodowe we Włoszech porozumiały się z rządem w sprawie zwiększenia nakładów na odnowę kontraktów oraz rozwiązania dla osób niemających etatu – oświadczyły obie strony. W wyniku ugody zawieszono strajk zaplanowany na 17 maja.

Negocjacje pięciu związków nauczycielskich i rządu trwały w nocy z wtorku na środę. Według informacji podanych przez uczestników rokowań zawarte zostało porozumienie o rozpoczęciu procedury odnowy kontraktu zbiorowego w oświacie, który wygasł w grudniu 2018 roku. Ponadto ma zostać uproszczony i skrócony proces przyznawania stałych posad nauczycielom.

Rząd zobowiązał się, że zagwarantuje stopniowy wzrost siły nabywczej wynagrodzeń pracowników szkolnictwa, a także do zwiększenia nakładów w następnym budżecie po to, by zarobki nauczycieli i całego personelu w oświacie zbliżyły się do europejskiej średniej.

Minister oświaty Marco Bussetti po podpisaniu porozumienia ze stroną związkową podziękował premierowi Giuseppe Contemu za wsparcie rokowań.

„Podpisane zostało ważne porozumienie” – powiedziała Maddalena Gissi z nauczycielskiego związku w centrali związkowej Cisl.

Podkreśliła, że jest ono wyrazem „szczególnej uwagi dla tych, którzy pracują w oświacie”.

„Od zawsze prosiliśmy, by zarobki włoskich nauczycieli mogły się stopniowo zbliżyć do średniego poziomu wynagrodzeń w krajach europejskich” – dodała.

„Oświata i badania naukowe są strategicznym sektorem kraju i priorytetem dla tego rządu” – zapewnił premier Giuseppe Conte po zakończeniu rozmów.

Nauczyciele we Włoszech zarabiają średnio około 2 tys. euro miesięcznie.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl