[TYLKO U NAS] B. Spychalski: Mam nadzieję, że zawieszenie strajku nie jest decyzją polityczną

Mam nadzieję, że odłożenie na wrzesień wynika z tego, że strona związkowa chce dać czas sobie i stronie rządowej po to, by wypracowywać nowe rozwiązania. Mam nadzieję, że nie jest to podyktowane kalendarzem wyborczym. Fakt, że część opozycji nie chce debatować wokół oświaty na pewno nie nastraja pozytywnie – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam Błażej Spychalski, minister w Kancelarii Prezydenta RP. Odniósł się w ten sposób do zawieszenia strajku nauczycieli.

Prezes ZNP Sławomir Broniarz ogłosił zawieszenie strajku nauczycieli. Pedagodzy zapowiedzieli jednak, że nie oznacza to końca protestu. Jego kolejny etap może odbyć się we wrześniu [zobacz więcej].

– Z całą pewnością jest to dobra decyzja w tej trudnej sytuacji, szczególnie w perspektywie matur. Pan prezydent publicznie dziękował za to, że podjęto taką decyzję i spokojnie będzie można przeprowadzić matury [zobacz]. Teraz pytanie o to, co dalej, bo to zawieszenie strajku, a nie jego zakończenie – podkreślił Błażej Spychalski.

Przerwanie strajku może wynikać – jak powiedział Błażej Spychalski – z dwóch powodów.

– Mam nadzieję, że odłożenie na wrzesień wynika z tego, że strona związkowa chce dać czas sobie i stronie rządowej po to, by wypracowywać nowe rozwiązania. Mam nadzieję, że nie jest to podyktowane kalendarzem wyborczym. Fakt, że część opozycji nie chce debatować wokół oświaty na pewno nie nastraja pozytywnie – wskazał minister w Kancelarii Prezydenta RP.

Dzisiaj w Warszawie odbędzie się „okrągły stół” w sprawie oświaty. ZNP zapowiedział, że nie weźmie udziału w debacie. Takie samo stanowisko przedstawiła PO.

– Zawsze warto rozmawiać. Ten „okrągły stół” jest o tyle ciekawą inicjatywą, że oprócz związków i rządu pojawią się także rodzice i przedstawiciele samorządów. Jeżeli strona związkowa proponuje inny rodzaj debaty, to oczywiście jest na przykład Forum Dialogu Społecznego pod patronatem prezydenta RP. Pan prezydent jest gotów udostępnić budynki Pałacu Prezydenckiego, ale także brać udział w rozmowach – powiedział rzecznik prezydenta RP.

Zawieszenie strajku najprawdopodobniej eliminuje problem klasyfikacji uczniów przed egzaminami maturalnymi.

– Mam ogromną nadzieję, że do takich sytuacji nie dojdzie. Właśnie nowa ustawa ma uzupełnić system klasyfikowania uczniów. Być może jest procedowana szybko, ale daje pewność, że w każdej polskiej szkole dojdzie do klasyfikacji uczniów i przeprowadzenia matur, więc jest to rozwiązanie dobre – zaznaczył Błażej Spychalski.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl