fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Emmanuel Macron w Polsce. Poprawa relacji na linii Warszawa-Paryż?

Prezydent Francji Emmanuel Macron kończy dziś wizytę w Polsce. Rzecznik Prezydenta RP Błażej Spychalski na antenie Polskiego Radia podsumował przebieg spotkania.

W rozmowach głów państw poruszonych zostało wiele ważnych kwestii zarówno dla Polski, jak i Francji – mówił rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

– Rzeczywiście to była bardzo ważna i dobra wizyta. Właściwie jest, bo Macron dopiero dzisiaj opuści nasz kraj. Bardzo dobra wizyta, bardzo dobre przeciągające się rozmowy z panem prezydentem Andrzejem Dudą co też świadczy o tym, że te rozmowy były w bardzo dobrej atmosferze, wiele kwestii było poruszanych zarówno dla Polski, jak i dla Francji – powiedział Błażej Spychalski.

To były kwestie spraw bilateralnych i międzynarodowych, związanych z bezpieczeństwem i Unią Europejską.

– Dzisiaj wchodzimy w zupełnie nowy etap relacji polsko-francuskich. Wczoraj te rozmowy o bezpieczeństwie militarnym, pan prezydent Macron informował pana prezydenta, że inicjatywa francuska w tym zakresie bezpieczeństwa militarnego nie jest skierowana przeciwko NATO, ale jest elementem współpracy z NATO – stwierdził rzecznik prezydenta.

Oprócz tego prezydenci rozmawiali o kwestiach bezpieczeństwa energetycznego i europejskiego Zielonego Ładu.

– Podczas tych rozmów ta kwestia również była poruszana przez Macrona. Pan prezydent mówił o tym, że on rozumie sytuację Polski, rozumie, dlaczego w Polsce tak dużo energii elektrycznej wytwarza się z paliw kopalnych. Przekonywał, że strona francuska jest dzisiaj w stanie pomóc nam w tym, żeby tej sprawiedliwej transformacji energetycznej, o czym mówił wielokrotnie prezydent Andrzej Duda, żeby w tym nam pomóc – dodał Błażej Spychalski.

Prezydent Francji zaproponował także, aby po wyborach prezydenckich w Polsce, doszło do spotkania państw trójkąta Weimarskiego.

– Pan prezydent Macron podkreślał, że dzisiaj rola Francji, Niemiec i Polski jest absolutnie fundamentalna i nasza współpraca jest fundamentalna dla przyszłości Europy, dla pomyślnego rozwoju projektu europejskiego i stad ta propozycja Macrona, żeby w najbliższym czasie doszło do tego spotkania – podsumował rzecznik polskiego prezydenta.

Dziś Emmanuel Macron przyjechał do Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie wygłosił wykład pt. „Polska i Francja w Europie”. Po wykładzie wygłoszonym dla krakowskich studentów i pracowników uczelni, prezydent ma w planie rozmowy z władzami najstarszej polskiej uczelni, w tym z rektorem UJ prof. Wojciechem Nowakiem. To ostatni punkt w programie pierwszej oficjalnej wizyty prezydenta Francji w Polsce.

Przed przybyciem do Collegium Novum UJ, prezydent Francji zwiedził Zamek Królewski na Wawelu, na wzgórzu wawelskim przywitali go sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i dyrektor wawelskiego muzeum Andrzej Betlej.

Po wyjściu z zamku przez kilka minut witał się i rozmawiał z turystami, potem wszedł do katedry, gdzie wpisał się do księgi pamiątkowej, obejrzał kaplicę Zygmuntowską, ołtarz koronacyjny i ołtarz Królowej Jadwigi. Zatrzymał się także przy ołtarzu św. Stanisława.

TV Trwam News/PAP

drukuj