fot. https://twitter.com/Kombatanci

W Szczecinie wręczono medale Pro Patria

Jesteśmy w stanie poświęcić zdrowie i życie, by budować wspólnotę ludzi dumnych i wolnych – podkreślił w Szczecinie szef UdSKiOR, odznaczając 20 osób za kultywowanie pamięci o walce o niepodległość ojczyzny medalami Pro Patria.

„To, co wyróżnia Polaków wśród obywateli innych państw i innych narodów to chyba to, że dla wolności i niepodległości jesteśmy w stanie uczynić wszystko. Poświęcić dla niepodległości zdrowie, życie i budować wspólnotę ludzi dumnych i wolnych” – powiedział Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (UdSKiOR).

„Nasze doświadczenie historyczne, polskie położenie geopolityczne powodowało, iż przez wiele stuleci musieliśmy w różny sposób udowadniać, że nie ma Europy sprawiedliwej bez Polski niepodległej na jej mapie – jak mówił ojciec święty Jan Paweł II. Musimy mieć świadomość po 30 latach wolnej Polski, że nie cieszylibyśmy się wolnością, gdyby nie wasze poświęcenie. Gdyby nie to, że poszliście szlakiem tych wcześniejszych pokoleń, które ceniły wyżej wolność ojczyzny niż szczęście własne. Nie byłoby wolnej Polski, gdyby nie Państwa pokolenie” – mówił Jan Józef Kasprzyk.

Szef UdSKiOR, na wniosek Zarządu Stowarzyszenia Społecznego Grudzień 70 -styczeń 71 w Szczecinie, uhonorował medalami Pro Patria osoby posiadające szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny.

Medalami uhonorowani zostali: Irena Biernat, Mieczysław Cedro, Włodzimierz Dałkowski, Józef Duda, Zdzisław Gorzka, Józef Gozdur, Wiesław Jankiewicz, Henryk Jastrzębski, Edward Kaczorkiewicz, Janusz Kotowicz, Bolesław Kukuła, Tadeusz Nadratowski, Teresa Niemczyk, Czesław Nowak, Ireneusz Steć, Marian Środa, Ryszard Torzewski, Marek Tyszkiewicz, Jerzy Wielgórski i Grażyna Wołyńska.

PAP

drukuj