Będzie modernizacja dostępu do portów w Szczecinie i Świnoujściu

Są unijne środki na modernizację kolejowego dostępu do morskich portów w Szczecinie i Świnoujściu. Dziś podpisano stosowną umowę w tej sprawie. Inwestycja warta jest ponad 600 mln zł,; przyniesie sporo korzyści, będzie więcej miejsc pracy – mówił obecny w Szczecinie wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.

Modernizacja oznacza wzrost jakości oferowanych usług oraz większą konkurencyjność. Przebudowana infrastruktura kolejowa pozwoli m.in. skrócić czas dowozu ładunków czy zwiększyć przepustowość linii kolejowych w portach Szczecin i Świnoujście.

– W tej chwili to jest 20, 30 km chcemy żeby między stacjami to było 60 km, na stacjach 40 km, czyli diametralne zwiększenie przepustowości przewozu ładunków kolejowych. Będą mogły tutaj dojeżdżać pełne transporty kolejowe, czyli składy o długości do 740 metrów – powiedział Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju.

Rozwój ekonomiczny i gospodarczy Pomorza Zachodniego to dobra inwestycja w przyszłość. W ostatnich latach, za rządów PO-PSL, Pomorze Zachodnie było zapomniane, jeśli chodzi o inwestycje.

– W tej chwili jest niemożliwe, żeby port dobrze funkcjonował bez dobrej dostępności drogowej i kolejowej, a co jeszcze ważniejsze w przypadku Świnoujścia i Szczecina – dostępności wodnej – dodał Jerzy Kwieciński.

W ostatnich latach w Polsce dużo inwestowano w modernizację tzw. równoleżnikowych szlaków transportowych biegnących do centrum UE wzdłuż osi wschód-zachód. Teraz Polsce potrzebne są tzw. południkowe szlaki transportowe.

– Te połączenia południkowe, czyli droga S3, docelowo również droga S10 i w jakiejś mierze również to połączenie równoleżnikowe – droga S6, to wszystko inwestycje, które otwierają nasze porty na Pomorzu Zachodnim na kontrahentów na południu Europy, na wschodzie Europy i w jakiejś mierze również na zachodzie Europy – zauważył Joachim Brudziński, wicemarszałek Sejmu.

Inwestycja ma być gotowa do końca 2020 r.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl