fot. PAP/Adam Warżawa

Wicepremier J. Gowin chce, aby niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową. P. Duda: Ja bym chciał, żeby pan premier Gowin, skupił się na tym, żeby pomóc branży hotelarskiej, gastronomicznej

NSZZ „Solidarność” sprzeciwia się wprowadzeniu dodatkowej, trzeciej niedzieli handlowej w grudniu. Projekt w tej sprawie złożył rząd. Ja bym chciał, żeby pan premier Gowin skupił się na tym, żeby pomóc branży hotelarskiej, gastronomicznej – mówił Piotr Duda, szef „Solidarności”.

W ubiegłym tygodniu o konieczności wprowadzenia trzeciej niedzieli handlowej w grudniu mówił wicepremier Jarosław Gowin.

– Zarówno ze względów zdrowotnych, bezpieczeństwa, ale i gospodarczych warto rozważyć, by przynajmniej niedziela 6 grudnia była niedzielą handlową – powiedział Jarosław Gowin.

Propozycja znalazła się w projekcie nowelizacji tarczy antykryzysowej. Rząd przekonywał, że dodatkowy dzień na zakupy rozładuje przedświąteczne natężenie ruchu oraz będzie wsparciem dla biznesu.

– Oczywiście nic tam nie ma o pracownikach, o bezpieczeństwie ludzi pracujących w centrach handlowych. Ludzie są przemęczeni, jeden pracownik pracuje za dwóch, za trzech, dlatego nie możemy na to patrzeć spokojnie – podkreślił Piotr Duda, szef NSZZ „Solidarność”.

Związek sprzeciwia się propozycji rządu i próbuje przekonywać, że dwie niedziele handlowe w grudniu są wystarczające.

– Ja bym chciał, żeby pan premier Gowin skupił się na tym, żeby pomóc branży hotelarskiej, gastronomicznej – oznajmił Piotr Duda.

Rządowy projekt zaakceptowały pozostałe centrale związkowe, co skrytykowała „Solidarność”.

Polskie Stronnictwo Ludowe idzie jeszcze dalej i proponuje wprowadzenie handlowych niedziel na cały okres pandemii oraz dwa miesiące po jego zakończeniu.

– Żądamy od marszałek Sejmu, aby wprowadziła projekt dotyczący niedzieli handlowych pod obrady Sejmu – powiedział Dariusz Klimczak, poseł PSL.

– Proponuję panom z PSL, aby w niedzielę, zamiast otwarcia sklepów w galeriach, otworzyli swoje biura poselskie i przyjmowali interesantów – podsumował Piotr Duda.

Wszystko wskazuje na to, że przepisami wprowadzającymi 6 grudnia niedzielę handlową Sejm zajmie się na najbliższym posiedzeniu.

TV Trwam News

drukuj