fot. twitter.com/PocztaPolska

Poczta Polska: Znaczek upamiętniający 40-lecie NSZZ „Solidarność” trafił do obiegu

Poczta Polska upamiętniła 40-lecie powstania NSZZ „Solidarność” znaczkiem, który oficjalnie został wprowadzony do obiegu podczas uroczystych obchodów 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych – poinformowała w poniedziałek spółka. Znaczek został wydany w nakładzie 1 mln sztuk.

Jak poinformowała spółka, oficjalnego odsłonięcia nowego waloru Poczty Polskiej dokonali wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” Krzysztof Dośla oraz prezes Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot.

„Oddajemy hołd bohaterom naszej wolności, którzy nie bali się położyć na szali własnego życia i doprowadzili do upadku imperium zła, czyli Związku Sowieckiego” – mówił podczas uroczystości w historycznej sali BHP szef spółki.

Jak dodał, ma nadzieję, że znaczek w nakładzie miliona sztuk będzie godnym elementem obchodów rocznicowych NSZZ „Solidarność”.

Spółka poinformowała, że autor projektu Jan Konarzewski, przedstawił na znaczku dłoń ułożoną w geście „Victorii” jako symbolu zwycięstwa, w której konturach umieszczono fragment zdjęcia przedstawiającego spontaniczny tłum.

W komunikacie dodano, że oprócz znaczka Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę wydawaną w pierwszym dniu obiegu znaczków. Widnieje na niej zestawienie regionów NSZZ „Solidarność” na tle konturowej mapy Rzeczypospolitej.

Przypomniano, że w ubiegłym roku Spółka wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy honorujący ikonę NSZZ „Solidarność” Annę Walentynowicz.

40 lat temu, latem 1980 r. w Polsce doszło do strajków będących reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin. W połowie sierpnia zaczęły się strajki na Wybrzeżu. 30 sierpnia 1980 r. podpisano porozumienia szczecińskie, kończące strajki na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. 31 sierpnia 1980 r. w sali BHP Stoczni Gdańskiej przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego Lech Wałęsa i wicepremier Mieczysław Jagielski podpisali porozumienie gdańskie.

Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ „Solidarność” – pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej – i stały się początkiem przemian z 1989 roku – obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego. Strajkujący wywalczyli też m.in. na prawo do strajku, budowę pomnika ofiar grudnia 1970 oraz ograniczenie cenzury.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl