fot. twitter.com/Br_Nowak

[TYLKO U NAS] B. Nowak o rozpoczęciu roku szkolnego 2020/2021: Jeżeli będziemy zdroworozsądkowo podchodzić, to na pewno damy sobie radę

Ja cały czas mówię i prosiłam dyrektorów o przekazanie nauczycielom i rodzicom informacji, żeby postępować zgodnie z rozsądkiem, a jak się coś zdarzy – trudno. Odkąd ja pamiętam, zawsze dzieci chorowały, dorośli chorowali i to na pewno się nie zmieni. Mamy tylko dodatkowy czynnik, a jeżeli będziemy zdroworozsądkowo podchodzić, to na pewno damy sobie radę – powiedziała Barbara Nowak, małopolska kurator oświaty, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” w Radiu Maryja.

Barbara Nowak podkreśliła, że odczuła ulgę, kiedy premier Mateusz Morawiecki ogłosił powrót do normalnego funkcjonowania szkół.

– Szkoły są przygotowane, mimo że przez okres wakacji było dużo nerwowych sytuacji, była cały czas niepewność, czy ruszamy, w jakim trybie, to jednak informacja, jaka została przekazana przez pana premiera Morawieckiego, że wracamy do szkół, była równoznaczna z tym, że odetchnęliśmy z ulgą, dlatego że powrót do szkół nam wszystkim jest potrzebny i mówię nie tylko o nauczycielach, którym bardzo trudno pracowało się przy zdalnym nauczaniu, ale przede wszystkim uczniom. Uczniowie – tak jak mamy informacje o tym, jak funkcjonowali podczas tego wielkiego zatrzymania – naprawdę w dużej mierze ponieśli największe konsekwencje w dziedzinie wyjątkowo delikatnej, czyli psychice – wskazała gość Radia Maryja.

Małopolska kurator oświaty zwróciła uwagę na potrzebę wspólnych działań w celu odbudowy polskiej wspólnoty oświatowej.

– Przed nami wielkie zadanie, żeby tę wspólnotę, jaka była wcześniej, a nawet lepszą niż była wcześniej, zbudować. Da się to zrobić tylko wtedy, jeżeli będziemy mieli wspólne działania rodziców, nauczycieli. Wszyscy dorośli powinni wziąć na siebie taki ciężar logistycznych rozwiązań i takiego oddziaływania na uczniów, żeby oni nie poczuli, że jest wokół nich jakieś niebezpieczeństwo, a wręcz przeciwnie – powinni wiedzieć, że są bezpieczni, a jeżeli cokolwiek się zdarzy, to jest obok niego dorosły i z całą pewnością razem podołamy każdej trudności – powiedziała Barbara Nowak.

Mam nadzieję, że szkoła będzie funkcjonować systematycznie – podkreśliła gość „Aktualności dnia”.

– Iż nie będzie problemów, które w konsekwencji zachorowań będą wyłączały całe społeczności, a jeżeli już, to jakieś niewielkie. Mamy informacje z raportów badających, jak wygląda przebieg epidemii w szkołach i okazuje się, że naprawdę uczniowie, młodzi ludzie nie są pasem transmisyjnym nawet na osoby starsze, że większość młodych ludzi nie choruje. Ja cały czas mówię i prosiłam dyrektorów o przekazanie nauczycielom i rodzicom informacji, żeby postępować naprawdę zgodnie z rozsądkiem, a jak się coś zdarzy – trudno. Odkąd ja pamiętam, zawsze dzieci chorowały, dorośli chorowali i to na pewno się nie zmieni. Mamy tylko dodatkowy czynnik, a jeżeli będziemy zdroworozsądkowo podchodzić, to na pewno damy sobie radę – podsumowała małopolska kurator oświaty.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem Barbary Nowak można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl