Sejm wysłucha informacji premiera na temat afery taśmowej

Premier Donald Tusk przedstawi dziś w Sejmie informacje nt. afery taśmowej. Wniosek o taką informację złożył klub SLD po ujawnieniu pierwszych dwóch taśm kompromitujących ministrów koalicji PO-PSL.

Przewidziane są 10-minutowe wystąpienia klubów; posłowie będą mogli również zadawać pytania. Obrady mogą potrwać do ok. godz. 2.00 w nocy.

Transmisja z obrad od godz. 15.00 do 18.00 na antenie TV Trwam.

Wczoraj na pytania posłów z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych odpowiadał główny bohater taśm, minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Posłowie opozycji podkreślali, że nie uzyskali odpowiedzi na podstawowe kwestie dotyczące śledztwa w sprawie afery taśmowej. Minister zasłaniał się tajemnicą.

To była bajka dla dorosłych. Minister Sienkiewicz nie ujawnił żadnych informacji, powiedział tylko tyle, że sprawą zajmuje się prokuratura. W związku, z czym tylko prokuratura jest w stanie zdecydować o tym, które informacje mogą być przekazane opinii publicznej. Tak naprawdę odciął się zupełnie od odpowiedzi na kluczowe pytania dotyczące infoafery, natomiast wyraźnie stwierdził, że jedynym gremium do tego, żeby go odwołać jest Sejm; on sam nie będzie składał dymisji – zwróciła uwagę poseł Beata Mazurek z sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych.

Posłowie będą chcieli zaprosić na kolejne posiedzenie sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych prokuratora generalnego i prokuratora prowadzącego śledztwo w sprawie afery podsłuchowej. Do tej pory premier Donald Tusk mówi jedynie o wyciągnięciu konsekwencji wobec osób, które nagrywały rozmowy polityków, a nie bohaterów taśm.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga zatrzymała dwie osoby w związku ze sprawą; nie podano ich tożsamości. Mają one zostać przesłuchane najprawdopodobniej jeszcze dzisiaj. Zarzut używania nielegalnego podsłuchu usłyszał już Konrad L., kelner z restauracji „Amber Room” w Pałacyku Sobańskich, a wcześniej Łukasz N., menadżer z restauracji „Sowa i przyjaciele”.

RIRM

 

drukuj