fot. TV Trwam

[TYLKO U NAS] R. Cytacka: Po wyborach udało nam się zachować dobrą sytuację na Wileńszczyźnie, gdzie mieszka duża liczba Polaków

Wynik Akcji Wyborczej Polaków na Litwie jest bardzo pozytywny, cieszymy się sukcesem (…). Mieliśmy oczywiście dużo większe aspiracje, jeśli chodzi o poszerzenie obecnego stanu, ale udało nam się zachować dobrą sytuację na Wileńszczyźnie, gdzie mieszka duża liczba społeczności polskiej – powiedziała w rozmowie z portalem Radia Maryja Renata Cytacka, radna miasta Wilna, przewodnicząca Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

Socjaldemokraci i konserwatyści wygrali wybory samorządowe na Litwie. Polacy z 54 mandatami zachowali najlepszą pozycję w okręgu wileńskim. Wyniki wyborów w oparciu o wynik Akcji Wyborczej Polaków na Litwie skomentowała Renata Cytacka.

– Wynik Akcji jest bardzo pozytywny, cieszymy się sukcesem. Udało nam się zachować na Wileńszczyźnie taki bastion, jakim jest rejon solecznicki. Utrzymaliśmy także swoją pozycję w postaci radnych, jak również pozycję mera, już w pierwszej turze. W rejonie wileńskim była taka sama sytuacja. W tym rejonie nasza kandydatka, Maria Rekść wygrała wybory na mera rejonu, więc to ogromny sukces. Podobna sytuacja jest w Wilnie, gdzie z naszej 10-cio osobowej frakcji trafiło tym razem 6 osób. Mniejsza liczba wiąże się z wielką falą hejtu, który był przed wyborami kierowany w Akcję Wyborczą przez innych przedstawicieli (…). Mieliśmy oczywiście dużo większe aspiracje, jeśli chodzi o poszerzenie obecnego stanu, ale udało nam się zachować dobrą sytuację na Wileńszczyźnie, gdzie mieszka duża liczba społeczności polskiej. Uważamy, że politycznie jesteśmy wygrani i mamy dobry wynik wyborczy – wskazała radna miasta Wilna.

Przed Akcją Wyborczą Polaków na Litwie stoi teraz zadanie realizacji postulatów wyborczych. Renata Cytacka mówiła o dwóch priorytetach na nową kadencję.

– Przede wszystkim zachowanie szkół, ponieważ w kwestii samorządów jest organizacja i utrzymanie szkół ogólnokształcących, szczególnie nauczanie w języku polskim. W tej chwili mamy zachowany stan posiadania 10% szkół ogólnokształcących całego terytorium Litwy. Mamy 10% szkół z językiem polskim – w tym gimnazja – wygląda to inaczej niż w Polsce, ponieważ nasze gimnazja to szkoła ogólnokształcąca od 1 do 12 klasy. W tym przypadku nasz uczeń kończy 12 klasę maturą. Posiadając 10 % szkół musimy polepszać jakość nauczania, wyposażyć szkoły (…). Drugim ważnym celem jest zwrot ziemi, ponieważ rejony solecznicki i wileński uporały się ze zwrotem ziemi, a Wilno nadal czeka. Nasi spadkobiercy czekają na zwrot ziemi (…). W kolejce jest jeszcze ok. 4 tys. pretendentów do zwrotu ziemi. Poza tymi dwoma priorytetami zależy nam także na sferze socjalnej, polepszaniu infrastruktury, a także na sferze duchowej – podkreśliła Renata Cytacka.

12 maja 2019 roku na Litwie odbędą się wybory prezydenckie. Niektórzy kandydaci zadeklarowali, że w przypadku wygranej z pierwszą wizytą udadzą się do Polski.

– Polska to nasz sąsiad i chcemy żyć w dobrych, bliskich stosunkach. Polskę i Litwę łączą wielowiekowe tradycje. Właśnie od nas rozpoczęła się unia. Nowy prezydent Litwy wykazałby się pięknym gestem odbywając swoją pierwszą wizytę do Polski. Tradycja nakazuje bliskość poprzez wszystkie pokolenia. Znamy się bardzo dobrze, łączy nas wspólna historia, religia, wartości, bliskość granic. Dzisiejsza geopolityka mówi, że musimy się wspierać, ponieważ zagrożenia, które czyhają, mogą dotknąć i Litwę i Polskę, więc to, że nasi prezydenci kierują wzajemne relacje na drogę pokoju, bardzo nas cieszy – zaznaczyła przewodnicząca Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie.

RIRM

drukuj